Днес най-популярният строителен материал е бетонът. Често се използва за основно проектиране на пътища, както и в по-сложни проекти. Брудж Халифа, най-високата сграда в света, е изградена предимно от стоманобетон. Макар древната римска цивилизация не е открила бетона, римляните са първите хора, които широко го използват като строителен материал.
История на бетона
Още древните римляни започват да използват бетон за изграждане на структури, сред които прочутият купол на Пантеона или пристанища в Средиземно море. В продължение но много години дълголетието на древноримския бетон беше загадка за много изследователи. Едва през 2014 г. те стигнаха до заключение относно неговия произход.
Бетонът на древните римляни се е състоял от смес от вулканична пепел, известна още като пуцолан, вар и вода за направата на хоросан. След това хоросанът се смесва с инертния материал, части от парчета скала, за да се превърне в древния римски бетон. След като хоросанът и инертните материали се смесят, те трябва да бъдат поставени и в крайна сметка се втвърдяват, за да придадат на бетона неговата здравина. Вулканичната пепел, или пуцоланът, съдържа както силициев диоксид, така и алуминиев оксид, които се оказват решаващи за химическа реакция. Когато солената вода влезе в контакт с древния римски бетон, протича химическа реакция между пуцолана, варта и солената вода, за да се създаде рядък кристал, наречен тоберморит.
Как се прави бетон днес
Преди да започнем с информацията за бъркане на бетон, ще изясним, че той е от инертните материали, които се използват в насипно състояние и е подходящ за изливане на основи, колони, монолитни стени и други елементи на сградите, които са с над 2 см дебелина.
Днес съществуват няколко варианта за бъркане на бетон, ето основните от тях:
С бетонобъркачка
Този процес е изцяло автоматизиран и не се налага човешка намеса при бъркане. Ако желаете да приготвите малко количество бетон, за да излеете малко основа, инвестицията не си заслужава. Съществуват различни видове бетонобъркачки, всички от които имат една и съща вътрешна конструкция. Бетонобъркачката разполага с барабан, който се върти, а в него е разположена бъркалка, чиято функция е да размесва материалите, докато се получи хомогенна бетонова смес. Предлагат се преносими и индустриални видове бетонобъркачки. Преносимите са по-компактни и се използват основно за по-малки частни обекти.
Ръчно
Може да бъркате бетон със свредел, което е най-трудният начин за получаване на идеалната консистенция бетон. Предимството на този метод е сравнително по-ниската цена
Бетон може да се бърка и с бормашина, който се причислява към ръчните методи, макар да използвате електрическо устройство. Бормашината е сравнително универсален уред, който служи за различни дейности. Ако искате да я използвате за бъркане на бетон, трябва да вземете такава с подходящ накрайник.
Рецепта за бетон
Бетонът се състои от три основни компонента: цимент, пясък и вода.
Основното качество на бетона е неговата якост или натоварването, което може да издържи дълго време без да губи своите характеристики. Водопропускливостта и устойчивостта на замръзване също са от огромно значение. Друга важна характеристика на бетона е неговата обработваемост, т.е. степента на бетонния поток, която зависи от количеството вода в състава. Устойчивостта на бетона зависи до каква степен е спазена рецептата, от качеството на компонентите в нея и от това колко старателно е смесено всичко.
Бетон се приготвя като водата, циментът и пясъкът се смесват в определена пропорция. След като се поставят във форма или в кофраж, компонентите се свързват и започват да се втвърдяват след 30-40 минути, затова трябва да се приготви точно в такова количество, каквото може да се употреби в продължение на 1 час.
За работа при домашни условия се препоръчва следната рецепта:
1 част цимент (марка 200 – 250)
2 части пясък и 3-4 части чакъл
0,7 части вода.
При увеличавана на марката на цимента със 100, количеството на пълнителите може да се увеличи средно с единица.
Например: цимент марка 400 ще се смеси с 3 части пясък, 4-5 части чакъл.
За 25 кг торба цимент са необходими 9-10 л вода, т.е. на 1 част цимент - 0,6-0,7 части вода.
* Добре е предварително да направите пробен разтвор, за да не изхабите изведнъж голямо количество цимент. Може да се окаже, че бетоновата маса, която е приготвена по определени пропорции, е прекалено гъста или рядка. Ако разтворът е много гъст, добавете вода. Ако разтворът е много рядък, добавете цимент и пясък или чакъл.
* Готовата смес се проверява, като няколко пъти се удря леко с плоската част на лопатата. Ако сместа е “добра”, при ударите кухините бързо се запълват с разтвор. Ако при ударите лопатата потъва, като оставя вдлъбнатина в сместа, бетонът е рядък. Ако между чакъла се забелязват незапълнени пространства, бетонът е много гъст.
Стандартната рецепта за ръчно или механизирано приготвяне на 1 куб. м бетон клан С 8/10 е следната:
* вода 0,218 куб.м
* пясък речен 0,520 куб. м
* чакъл речен или трошен камък 0,800 куб. м
* цимент 0,177 куб м (255 кг)
Пропорцията на материалите по тази рецепта за бетон клас С 8/10 са:
вода: пясък:чакъл: цимент=1,27: 3,03: 4,66: 1,03.
Още: 1 кубик бетон - знаете ли колко килограма е?
Важно е да знаете, че обемите на отделните компоненти по тази рецепта е 1,715 куб. м. След смесването им, обаче, обемът вече във вид на бетон е около 1 куб.м.
Какво трябва да е съотношението на цимент и пясък за бетон?
В Турция пясъкът не става за бетон. Говори опитът (ВИДЕО)