Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са правилата за трениране, когато сте болни?

20 ноември 2024, 14:00 часа

Настинките, грипът и други неприятни болести редовно нахлуват, за да объркат грижливо планираното ви ежедневие, включително тренировката. Няма еднозначен отговор на въпроса дали е добре да раздвижвате тялото си, когато се чувствате зле - това зависи от цял куп неща, включително симптомите, планираната тренировка и мястото, където възнамерявате да я правите.

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Нещо повече, „правилата“ за трениране, когато сте болни, също се промениха малко благодарение на всичко, което научихме по време на пандемията за това как се разпространяват вирусните заболявания и колко вреди могат да нанесат.

Едно от нещата, които останаха верни? Винаги е разумно да се вслушвате в тялото си и да се съобразявате с това кога то има нужда от почивка. Ето някои неща, които трябва да имате предвид, за да прецените възможностите си за тренировка, когато подсмърчате.

Още: Умора по време на тренировка? Ето какво да ядете и пиете, за да подобрите издръжливостта си

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

1. Обърнете внимание на симптомите, които имате

Болки в тялото, повишена температура, стягане в гърдите и други грипоподобни симптоми

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Симптоми като тези са признаци, че трябва да отложите тренировката. Те могат да сигнализират за по-сериозно заболяване, а упражненията могат да го влошат.

Например умората, треската и болките в тялото могат да сочат към грип. Ако имате всичко това плюс силна болка в гърлото, може би става въпрос за мононуклеоза. Това изисква по-продължителна почивка от интензивни упражнения - понякога до три-четири седмици, за да се избегне разкъсване на далака.

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Какво трябва да ядете след тренировка, за да свалите излишните килограми

Нещо повече, треската може да наруши способността на тялото ви да поддържа температура и да увеличи загубата на течности, така че ако добавите към нея и упражнения, вероятно само ще задълбочите двата проблема.

Стомашни симптоми

Стомашно-чревните проблеми като повръщане или диария също не са за пренебрегване. Упражненията сами по себе си могат да бъдат свързани със стомашно-чревни неразположения, дължащи се на тласъци и отклоняване на кръвния поток от червата. Така че, ако съчетаете тренировката с вече разстроен стомах, може да увеличите шансовете си да се дехидратирате още повече.

2. Ако все пак тренирате с лека настинка, не трябва да тренирате в близост до други хора

Още: 7-те фитнес съвета, които всеки начинаещ трябва да знае

Вземете допълнителни предпазни мерки, за да избегнете разнасянето на вашите микроби върху други хора. Никой не иска да е във фитнеса до някой, който е на бягащата пътека и кашля.

Това означава да тренирате у дома или на открито, далеч от други хора, когато имате симптоми, които показват активна инфекция. Не бива да се връщате във фитнеса или на присъствени занимания, докато не престанете да кашляте и кихате и не сте имали температура в продължение на 24 до 48 часа без никакви лекарства.

Ако искате да тренирате, докато сте болни, ще трябва да намалите интензивността на тренировките. Със сигурност не бива да бягате на интервали или да вдигате тежки килограми, докато сте болни, дори ако имате само леки симптоми. Прекаленото натоварване може да удължи продължителността на заболяването ви, а освен това няма да извлечете толкова много полза от него.

Вместо това намалете времето и интензивността наполовина - например 30-минутна разходка или лесна сесия по йога вместо едночасово бягане или вдигане на тежести. Ако в графика ви е предвидена сесия на бягаща пътека, може да я замените с живописна разходка в парка. Когато сте болни, настроението ви е доста понижено. Целта на тренировката може да е да ви повдигне малко, а не непременно да се натоварвате интензивно.

Независимо от това какъв вид тренировка ще изберете, можете да очаквате, че всичко ще бъде малко по-трудно, като се има предвид енергията, която изразходвате, борейки се дори с лек вирус. Уверете се, че пиете много вода - дори леко заболяване може да ви направи по-склонни към дехидратация, и следете симптомите си по време и след това. Ако се почувствате по-зле, докато тренирате, спрете; ако състоянието ви се влоши, след като приключите, почивайте повече на следващия ден и го приемете като знак, че може би сте се натоварили твърде много. И, разбира се, винаги се консултирайте с лекаря си, ако имате някакви въпроси.

3. Помнете, че никога не сте „длъжни“ да правите упражнения, особено когато не се чувствате добре

Никога не е задължително да се упражнявате, а придържането към предварително планираната програма, когато се чувствате зле, определено не е признак на сила или „отдаденост“ на рутината ви. Има много причини да пропуснете тренировката, когато сте отпаднали или подсмърчате, а предпочитането да си останете вкъщи с удобното одеяло, чаша чай и списък с филми е само една от тях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес