Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви особености има при храненето на зайци?

17 декември 2024, 17:00 часа

Много начинаещи собственици погрешно смятат, че основните храни в менюто на заека са зелето и морковите. Въпреки, че този образ е широко разпространен сред хората още от детството, той не отговаря на реалността.

Д-р Дмитрий Гилдиков разяснява въпроса тук. https://amicus-vet.ru/vazhno-znat/profilaktika/kroliki-osobennosti-soderzhaniya-i-razvedeniya/

Структурата на стомашно-чревния тракт на зайците е такава, че те се нуждаят от постоянен достъп до храна. Но за да предотвратите преяждане, е необходимо постоянно да ги храните с храна на малки порции. Обаче не трябва да позволявате на вашия заек да гладува. 
Ако в продължение на 24 часа в организма му не постъпва храна, животното изпитва тежка интоксикация, която може да доведе до смърт.

Още: Пиршество за сетивата: Заешка яхния в гювеч

Зайците са тревопасни животни и бързо се засищат с треви, но такава ситост също толкова бързо ще бъде заменена от чувство на глад. Затова почти винаги можем да видим, че зайците дъвчат. Има и други причини за това поведение: те използват храната (най-вече като гризат твърди клонки), за да износват постоянно растящите си зъби.

Зеленина (свежа трева)

Най-добрият избор би бил сочни стъбла от диви, ливадни, семенни житни и бобови треви. Също вероятно ще харесат зеленчукови върхове и зеле.

От дивите треви зайците се хранят с глухарче, див спанак, коприва, пелин и живовляк. Ако сами събирате треви, изсушете ги на слънце. Оптималното решение би било да нахраните вашия домашен любимец с тази комбинация от треви, както и издънки от йерусалимски артишок, моркови, ряпа, захарно и кръмно цвекло.

Още: Защо ирландците са смятали зайците за рожба на злото?

Сочен фураж

Зеленчуците попадат в тази категория. За съжаление е лесно да се увреди храносмилателната система на малките зайчета чрез избор на погрешна сочна храна - затова тези продукти трябва да се добавят към тревите и сеното с изключително внимание и под наблюдението на ветеринарен лекар. Най-полезните зеленчуци за хранене на заек са следните.

Картофи. Тези варените кореноплодни са богати на нишесте, което лесно се усвоява от организма на заека.

Моркови. Този зеленчук изобилства с витамини от група В и витамин С. Той е основен компонент в зимното меню на зайците, тъй като кореноплодът е богат на каротин.

Зеле. Стереотипът, че зайците харесват това растение, се потвърждава. Благодарение на високото съдържание на витамини С и Е то помага за подсилване на имунната система, подобряване на качеството на кожата и козината на животните. Зелето може да се дава на животните варено или сурово. Главният принцип е постепенно да въведете листата на растението в менюто, за да избегнете проблеми със стомашно-чревния тракт при домашните любимци.

Още: Историк откри създателя на средновековния заек убиец

Тиква. Дава се на зайците варена и сурова. Този продукт има положителен ефект върху работата на много системи в организма. Благодарение на тиквата се подобрява качеството на животинската козина и храносмилането, а зайците наддават добре. 

Фуражно и захарно цвекло.Моля, обърнете внимание: зайците не трябва да се хранят с трапезни сортове цвекло! Важно е да регулирате количеството, изяждано от вашия домашен любимец: на млади зайци се дават до 200 грама цвекло на ден и не повече от 300 грама на възрастни. Излишъкът провокира диария.

Груб фураж

Грубият фураж включва сено, слама и дървесни клонки. Всичко това е важна част от храненето на заека и представлява 25% от теглото на храната му.

Биохимичното значение на грубия фураж също е голямо: изсушените треви позволяват на животните да получат достатъчно храна. Освен това са богати на фибри, които подпомагат стабилното функциониране на стомашно-чревния тракт на зайците.

Благодарение на тези храни домашните любимци могат да износят зъбите си. Те растат през целия си живот (около 3 мм на седмица). Това допълнително увеличава значението на такъв фураж. Зайците ядат тази категория храна с апетит.

Още: Шумове, които издават зайците: Какво се опитват да ви кажат?

Внимание! При отглеждане на домашни животни не импровизирайте, а търсете препоръки от ветеринарен лекар!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес