Лятото е в разгара си, много от нас се радват на почивка на морския бряг, а други си мечтаят за морето. Слънце, пясъчен плаж, прохладна морска вода… Малко са нещата, които биха помрачили удоволствието от морската почивка. Едно от тях са медузите.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Медузите
Медузите са безгръбначни животни от тип мешести, които обитават солените води. Появяват се преди повече от 700 милиона години и са сред първите многоклетъчни животни. Тялото им наподобява диск, по ръба на който са разположени пипала. Придвижването на медузата става чрез свиване и отпускане на тялото.
Нервната им система позволява да реагират бързо на външни дразнения като миризми и светлина. Храни се със зоопланктон или малки риби. В морето трябва да се избягват, защото изпускат отрова, която дразни кожата. Съществуват около 70 вида медузи с различни форми и цветове. Някои от тях достигат до 2 метра.
Знаете ли как се размножават медузите?
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Какви медузи се срещат в Черно море
В Черно море най-често се срещат:
* Ушата или обикновена медуза (Aurelia aurita)
* Белодробна медуза (Rhizostoma pulmo)
* Гребеновидната медуза (Mnemiopsis leidyi)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Ушата медуза
Обикновено тя не надвишава 10-15 см в диаметър, рядко стига и до 40 см. Има млечнобяло, полупрозрачно тяло с множество радиални канали, които започват от центъра на диска и продължават към периферията. Тялото й е с форма на чадър, а по ръба му има множество ресни - пипала. Медузата плува, като свива и разпуска тялото си и трудно се съпротивлява на водните течения, които я отнасят в различни посоки. Храни се с ракообразни и ларви на риби.
Размножава се по полов път. В основата на устата са разположени половите жлези, които имат подковообразна форма. Нямат полови канали и зрелите полови продукти се освобождават, като се разпукват стените на жлезите. Оплождането на яйцето става във водата. От оплоденото яйце се развива ларва, покрита с реснички. След като се оформи, ларвата се спуска към дъното и се прикрепва към подводен предмет.
Появява се вдлъбване, което постепенно се увеличава. Така се образува двупластна ларва с пипала около устата. Тази ларва се размножава чрез пъпкуване. След време спира да пъпкува и започва да се прищъпва напречно, в резултат на което се отделят дисковидни по форма тела, наречени ефири. Тези ефири се носят от водните течения, растат и постепенно се оформят в малки медузи.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Как свойствата на безсмъртните медузи могат да се приложат върху хората?
Белодробна медуза
Достига средно 15-20, дори до 60 см в диаметър. Различава се от ушатата медуза най-вече по формата и дължината на устните рамена. В центъра на диска от долната страна се образува възвишение, което виси надолу. Има по-изпъкнало тяло отгоре. Плува като ушатата медуза - чрез свиване и разпускане на тялото си. Среща се най-вече в замърсени води. Предпочита храна от кожести костенурки.
Гребеновидна медуза
Гребеновидната медуза достига 7-10 см дължина. Има прозрачно или белезникаво тяло, надлъжно сплеснато и четири реда ресни, които излъчват светлина с всички цветове на дъгата през деня и зелено през нощта. Естественият ареал на гребеновидната медуза са западните крайбрежни води на Атлантическия океан. През 80-те години на миналия век случайно е “внесена” в Черно море чрез баластните води на корабите. Това причинява големи стопански загуби на местния риболов, защото медузата се храни с ларвите и хайвера на рибите.
Опасни ли са медузите в Черно море?
Медузите, които обитават Черно море, не са опасни. Контактът с тях причинява алергични реакции на кожата, предизвикани от слуз, която се отделя от пипалата им. Те отделят веществото серотомин, какти и таласин, предизвикващи сърбеж. Рядко се отделя конхестин, който предизвиква алергична реакция. Контактът с медуза причинява парене на кожата, обриви и много рядко поява на мехури.
Препоръчва се при опарване от медуза, мястото да се промие със солена морска вода. Чешмяната вода не е подходяща и може да влоши състоянието. От засегнатото място трябва да се отстранят всички остатъци от слуз, но не с ръце, за да не опарите и ръцете. Най-добре е да избършите и подсушите мястото.