Знаете ли, че може да си приготвите сами вкъщи крехки меса, съхранили всички свои вкусови качества, протеини и ползи за здравето, само с помощта на… хладилник? Уредът, който поддържа свежи продуктите ви и ги предпазва от разваляне, е чудесно решение и за изсушаване на суровото месо и превръщането му в деликатес, който по нищо не отстъпва на скъпите сушени меса в търговската мрежа. Нещо повече – сушенето подобрява вкуса и текстурата, като същевременно прави месото по-крехко и по-лесно за приготвяне.
Защо да сушим месото в хладилника?
Сред основните причини, които си струва да споменем, са:
- Подобряване и насищане на вкуса, които са резултат от леката дехидратация при сушене на месо в хладилника.
- Месото става по-крехко, по-меко.
- Не ви е нужно специално или скъпо оборудване. Тава и решетка са двете евтини пособия, които са напълно достатъчни за сушене на месо в хладилник.
- Качествата на месото и полезните за здравето вещества се запазват напълно в така сушената в хладилника мръвка.
- Сушенето на месо е лесно и всеки, който пожелае, можа сам да го осъществи в домашния си хладилник, без да са нужни много предварителни познания. Все пак е добре да имате предвид кои са най-често допусканите грешки при сушене на месо в хладилник, за да ги избегнете.
Ето каква е тайната на правилното осоляване на месо за сушене
Най-често допускани грешки при сушене на месо в хладилник
Макар да е лесно сушенето на месо в хладилник, трябва да знаете някои тънкости и правила, за да получите оптимални резултати и да се насладите на тях.
1. Дефицит на сол
Повечето домакини допускат именно тази грешка – от страх, че ще пресолят месото, а и нали все ни повтарят, че солта е вредна за здравето, те са пестеливи с белите кристали, когато стане въпрос за сушене на месо в хладилник. Това е груба грешка. Солта е единствената подправка, която прониква през храната. Добавя вкус, омекотява и извлича прекомерната влага. Така улеснява не само процеса на сушене, но и подпомага подобряването на вкуса. Солта трябва да е едра и да наръсите щедро. По този начин може да приготвите не само месо, но и риба, която обожавате.
2. Липса на вкус
Свикнали сте с мариновано месо? Липсва ви вкус? Може да намажете месото, което сушите, преди да го сложите в хладилника, със солена смес от соев сос, паста от аншоа, счукан черен пипер и настърган чесън. Убедени сме, че резултатът ще е наслада за сетивата и пътешествие за небцето из царството на вкусовете. Не се страхувайте да експериментирате, за да постигнете максимални вкусови качества. Важно е обаче да подберете точната температура на хладилника и да изчакате 2 седмици. Загубата на тегло, към което трябва да се стремите, е около 35%.
3. Грешна съставка
Домакините често допускат грубата грешка да добавят мазнина към сместа, с която мажат месото, преди да го сушат. Мазнината създава бариера, предотвратяваща излизането на влага под въздействие на солта, като по този начин мазнината пречи за осъществяването на дехидратацията на месото.
Как да си приготвим уникално вкусно сушено месо?
4. Грешки в готвенето на сушено месо
Най-добро става сушеното месо с карамелизирана коричка, като това се дължи на дехидатацията. Не се мъчете да включвате скари, барбекю и прочие. Тиганът и котлонът са ви достатъчни за оптимални резултати и неподражаем вкус.
5. Не обръщате внимание на температурата
Температурата и влажността играят решаваща роля при сушене на месо. Грешките струват скъпо на домакините. Ако не сте сигурни, допитайте се до специалистите или до хората с опит, за да осигурите оптимална температура и влажност на мръвките. Контролът и на двете е от решаващо значение за поддържането на здравословни бактерии в месото.
6. Нетърпеливи сте
Не бързайте. Сушено месо не става за ден, а минимум за 20-тина дни.
Изглежда лесно, нали? Наистина е, а вкусът е неподражаем. Опитайте.