Чувствали ли сте се някога психически силни, но все още изтощени? Може би го смазвате на работа, отмятате всеки елемент от списъка си със задачи и все още намирате време да се видите с приятелите и семейството си, но нещо просто ви се струва... не? Или може би е точно обратното. Може би се чувствате емоционално добре, но управлението на стреса и концентрацията никога не е било по-трудно.
Това е така, защото вашето психическо и емоционално здраве са две отделни неща.
Лесно е да смесите двете, защото са толкова тясно свързани, но когато знаете разликата между психическото и емоционалното здраве, можете да се научите да се грижите по-добре за себе си.
Следродилната депресия - причини, симптоми и съвети как да се справим
Каква е разликата между психическото и емоционалното здраве
Психичното ви здраве влияе върху това как мислите, вземате решения, решавате проблеми и се справяте с ежедневието. Когато някой има добро психично здраве, той може да мисли логично, да учи нови неща, да се справя със стреса и да се адаптира към промените с по-голяма лекота. Разбира се, състояния на психичното здраве, като тревожност или депресия, могат да повлияят на този баланс, правейки го по-трудно за управление. (Ето девет често срещани признака на депресия, за които да внимавате.)
Вашето емоционално здраве, от друга страна, зависи повече от това как се справяте с чувствата си - дали изглежда, че ви контролират, или дали можете да ги управлявате по здравословен начин. Това включва разпознаване и изразяване на чувствата ви по подходящ начин и осъзнаване на това как те влияят на поведението ви. Емоционалното здраве също включва поддържане на здрави взаимоотношения, съпричастност към другите и способност за разработване на стратегии за справяне с реалния живот.
Както психическото, така и емоционалното здраве могат да повлияят на начина, по който виждате преживяванията си, и двете заслужават вашето внимание, за да ви помогнат да живеете балансиран, здравословен живот.
Примери за психично здраве
Доброто психическо здраве може да ви позволи да мислите ясно, да останете фокусирани и да вземате решения. И докато хората с добро психично здраве все още могат да изпитват стрес или тъга, те обикновено са в състояние да се възстановят доста бързо. Освен това може да им е по-лесно с:
Разрешаване на проблеми: Вие сте в състояние да проучите задълбочено проблем и да излезете с решение.
Управление на стреса: Когато сте изправени пред предизвикателства, можете да останете спокойни и да намерите начини да се справите.
Вземане на решения: Можете да прецените плюсовете и минусите, преди да вземете решения.
Научаване на нови неща: Можете да придобиете нови умения или знания, без да се чувствате претоварени.
Но лошото психично здраве може да направи нещата много по-трудни. Може да ви е трудно да се концентрирате, да се чувствате претоварени от дребни задачи или да ви е трудно да вземете решение. Например, някой с депресия може да му е трудно да стане от леглото, да не говорим за решаването на проблеми на работното място или у дома, а тревожността може да причини постоянно прекалено мислене, което прави вземането на решения почти невъзможно.
Примери за емоционално здраве
Емоционалното здраве е по-скоро свързано с това дали контролирате чувствата си. Разбира се, сложните емоции са част от живота - но как да се справите с тях? Някой със силно емоционално здраве може да изпита трудни емоции, без да им позволява да диктуват действията си. Те могат да намерят начини да изразят чувствата си по здравословен начин, да поддържат значими връзки с другите и да проявяват състрадание към себе си през предизвикателствата на живота. Те също са опитни в:
Разбиране на емоциите: Можете да определите какво чувствате и защо.
Управление на емоциите: Справяте се с емоциите си по здравословен начин, като да говорите за тях, вместо да ги затваряте в бутилка.
В деня на психичното здраве: Как да се предпазим от по-сериозни травми
Изграждане на здрави взаимоотношения: Можете да създадете положителни, подкрепящи взаимоотношения с другите.
Справяне с предизвикателствата: Можете да преминете през трудни моменти, без да бъдете завладени от емоциите си.
Ангажиране в положителен саморазговор: Когато правите грешки, можете да си простите, да се поучите от опита и да избегнете обземането на вина или срам.
От друга страна, някой с лошо емоционално здраве може да се бори да контролира чувствата си или да ги игнорира напълно, което може да доведе до нездравословни механизми за справяне, като отдръпване от другите, затваряне на емоции или чести промени в настроението.
Облекчете стреса и безпокойството с персонализирани, подкрепени от науката инструменти
Как да подобрите емоционалното си здраве: 5 съвета, за да се почувствате по-добре
Грижата за вашето емоционално здраве е също толкова важна, колкото и грижата за вашето физическо или психическо здраве. В крайна сметка, когато се чувствате емоционално балансирани, е по-лесно да се справяте със стреса, да се свързвате с другите и да се наслаждавате на живота.
Ако напоследък се чувствате претоварени, откъснати или просто отпаднали, опитайте се да се съсредоточите повече върху подобряването на емоционалното си благополучие с тези пет съвета.
1. Практикувайте внимателност, за да получите яснота
Внимателността може да ви помогне да останете присъстващи и наясно с чувствата си, без да се увличате в тях. Когато сте внимателни, вие правите крачка назад от емоциите си и ги наблюдавате, вместо да реагирате веднага, което може да подкрепи емоционалното ви здраве.
Започнете само с няколко минути внимание всеки ден. Седнете тихо, съсредоточете се върху дишането си или се разходете внимателно. Забележете какво се случва в ума и тялото ви, без да го съдите. Това може да ви помогне да влезете в по-голяма хармония с емоциите си, като по-лесно ги разбирате и управлявате.
2. Изследвайте (и споделете) чувствата си
Отварянето пред приятел, член на семейството или терапевт може да ви помогне да обработите емоциите си по-добре. Не чакайте, докато се почувствате наистина разстроени, за да говорите за емоциите си. Вместо това редовно се свързвайте с някой, на когото имате доверие. Това може да ви помогне да изградите по-силно емоционално здраве с течение на времето.
Ако говоренето не е вашето нещо, опитайте да пишете в дневник. Изразяването на чувствата ви в думи – дори само за себе си – може да ви помогне да ги осмислите.
3. Инвестирайте във вашите взаимоотношения
Да се обградите с хора, които ви подкрепят, може да повдигне духа ви, когато се чувствате потиснати — и да ви помогне да отпразнувате и добрите моменти. Съсредоточете се върху изграждането на взаимоотношения с приятели, членове на семейството или група за подкрепа, където се чувствате сигурни, чути и разбрани.
Разчитайте на другите, когато имате нужда от помощ, и също така проверявайте хората, които имат значение за вас. Едно просто телефонно обаждане или чаша кафе може да направи чудеса за вашето емоционално здраве.
4. Бъдете по-добър приятел на себе си
Ние можем да бъдем най-лошите си критици, но се опитайте да се отнасяте към себе си със същата доброта и разбиране, с които бихте предложили приятел.
Следващия път, когато направите грешка или имате труден ден, напомнете си, че е добре да не сте перфектни: всеки се бори и това е нормална част от живота. Вместо да се биете, признайте чувствата си и се опитайте да си предложите подкрепа. Тази промяна в мисленето може да помогне за намаляване на стреса и да ви накара да се почувствате по-емоционално балансирани.
5. Поставете граници, които зачитат вашите нужди
Познавайте границите си и защитавайте емоционалната си енергия, като поставяте граници. Това може да означава да кажете „не“ на неща, които ви изтощават, да създадете място за грижа за себе си или да ограничите времето с определени хора.
Здравословните граници могат да изглеждат различно за всеки и могат да се променят в зависимост от това, през което преминавате. Кажете, че работата е била непосилна: може да зададете граница, като излизате в определен час всеки ден, за да можете да си починете. Или, ако една връзка ви кара да се чувствате тревожни или разстроени, направете крачка назад и се съсредоточете върху себе си за известно време. Поставянето на граници не е егоистично - това е грижа за себе си, която ви позволява да презаредите и защитите емоционалното си здраве.