Точно както брашното и захарта, солта има свое запазено място във всяка кухня. Но през последните години на пазара се срещат все повече разновидности, а разликата в цените им е наистина огромна. Оказва се – и в техните качества. Ето за какво говорим.
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Морската сол се извлича се от морето, обикновено по естествен начин или чрез изпаряване. Най-полезната морска сол, в която се съхраняват всички полезни микро и макро елементи, е сивата сол. Тя съдържа магнезий, калций, манган, цинк и йод. За да може продуктът да бъде с бял цвят, преминава през по-голяма технологична обработка, поради което страда съставът на хранителния продукт.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ БРАШНО ТИП 500, 750 И 1150
Готварската сол, известна още и като трапезна, всъщност е рафинирана сол, от която са махнати всички примеси на други елементи, каквито има в морската сол. Тази сол е с много фини кристали, а към нея се добавят антислепващи агенти и се избелва по химичен път. Съдържанието на натриев хлорид в трапезната сол е 97% и се обогатява с йод. Добавянето на йод към трапезната сол е резултат от превантивните мерки за обществено здраве срещу йоден дефицит.
Хималайската сол е призната за най-чистата сол на планетата, богата на ценни минерали и енергия. Повече е позната с розовия си цвят, но съществува и бяла. Сол, желязо, калий, калций, магнезий и натрий са сред елементите, включени в състава на тази сол. Смята се за най-полезна, защото не задържа вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство