Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е причината за разстоянието между зъбите при някои хора

27 декември 2024, 21:30 часа

Диастема е състояние, при което се наблюдава разстояние между централните резци (предните два зъба). Диастемите могат да имат различна големина - от малки, незабележими пространства до по-значителни разстояния, които оказват влияние върху цялостната естетика и функция на зъбите.

Няколко фактора могат да причинят диастема, според д-р К. А от Dentx clinic. Такива са несъответствия в размера на зъбите, генетичните фактори също играят важна роля, необичайно дебела или удължена тъкан, свързваща горната устна с венеца (френум), смученето на палец и др.

Кого засяга диастемата?

Диастемата може да засегне хора от различни демографски и възрастови групи, като разпространението ѝ се влияе от множество фактори. Проучванията показват, че диастемата е сравнително често срещана при децата, особено когато те имат смесено съзъбие (временни и постоянни зъби). С порастването на децата и появата на постоянните им зъби тези разстояния често се затварят по естествен начин. В някои случаи обаче диастемата се запазва и в зряла възраст.

Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение

Възрастните също могат да развият диастема поради промени в зъбната структура, орални навици или генетично предразположение. Например възрастните, които продължават да имат вредни навици или са претърпели загуба на зъби, могат да забележат появата на разстояния между зъбите си.

Диастемата може да повлияе на оралното здраве и самочувствието. От естетическа гледна точка забележимите разстояния могат да повлияят на усмивката на човека, което може да повлияе на самочувствието. От функционална гледна точка диастемата може да попречи на правилното говорене и дъвчене, особено ако разстоянията са значителни.

Причини за диастема

Развитието на диастема се влияе от комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Генетиката играе решаваща роля за предразположението на хората към диастема. Някои наследствени особености могат да повлияят на размера на зъбите, разстоянието между тях и структурата на челюстта, което прави някои хора по-предразположени към появата на разстояния между зъбите.

Още: Защо много хора започнаха да чистят зъбите си с конец

1. Генетика и наследствени фактори

Генетиката оказва значително влияние върху размера и разположението на зъбите, което може да доведе до диастема. Често срещани генетични особености, които допринасят за диастема, включват мезиоденс, при който допълнителните зъби (свръхбройни зъби) могат да причинят проблеми с разстоянието, както и несъответствия в размера на зъбите между горната и долната челюст.

Освен това някои индивиди унаследяват склонността към проблеми с разстоянието, което означава, че ако единият или двамата родители имат диастема, децата им също могат да развият това състояние. Тези наследствени фактори могат да доведат до разстояния при растежа и развитието на зъбите, което често налага ортодонтска намеса за постигане на правилно подреждане и разстояние.

Още: Кои витамини могат да ни помогнат за възпалени венци?

2. Несъответствия в размера на зъбите

Разликите в размера на зъбите в горната и долната челюст могат да доведат до диастема. Когато зъбите са по-малки в сравнение с размера на челюстта или когато има асиметрия в развитието на зъбите, могат да се образуват разстояния. Тези несъответствия често се виждат по време на стоматологични прегледи и могат да бъдат илюстрирани със схеми, показващи как несъответстващите размери на зъбите и челюстите допринасят за развитието на диастема.

3. Вредни навици

Вредните орални навици в детството, като смучене на палец или продължителна употреба на биберон,също и инфантилното преглъщане, могат да окажат значително влияние върху развитието на диастема. Тези навици оказват натиск върху предните зъби и зъбната дъга, като раздалечават зъбите и създават разстояния.

Механизмът, който стои зад това, включва натискане на палеца или биберона върху предните зъби, което нарушава естественото им подреждане. С течение на времето този натиск може да доведе до забележими разстояния, особено ако навиците продължават и след четиригодишна възраст. Ранната намеса и прекъсването на тези навици могат да помогнат за предотвратяване или свеждане до минимум на развитието на диастема.

Още: Мъдреци: Скритата опасност в устата ни

4. Неправилно прикрепване на френулума

Неправилното закрепване на френулума може да допринесе за развитието на диастема. Френулумът е тъканна ивица, която свързва вътрешната страна на горната устна с венеца. Обикновено тази тъкан подпомага движението и стабилността на устните. Големият или дебел френулум обаче може да окаже неоправдано напрежение върху тъканта на венеца между зъбите, като ги разделечава и може да се получи празнина.

Специалистите по дентална медицина диагностицират абнормалното прикрепване на френулума чрез визуален преглед, а понякога и чрез рентгенография. Възможностите за лечение включват френектомия - хирургическа процедура за намаляване на френулума, както и ортодонтски интервенции за затваряне на диастемата.

Тази статия е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес