Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е паричната единица на Бангладеш - само тя се ползва в страната?

16 юли 2024, 20:39 часа

Националната валута на Бангладеш се нарича „така“ (Bangladeshi taka). Според Международната организация по стандартизация (ISO) тя има код 4217 BDT и съдържа 100 „пойши“. За обозначаване на таката на английски се използва символът Tk.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

История

Таката станала валута на Бангладеш през 1972 г., заменяйки пакистанската рупия по номинал. Самото название „така" идва от санскритската дума thanka („танка“) - древното име за сребърна монета. В миналото терминът е бил широко използван в различни части на Индия, но с него се подразбирали различни смислови значения.

В Северна Индия това било името на медна монета, равна на две „пайзи“ (paise - четвърт „анна“), а в южната част на страната „танката“ била равна на четири пайзи или една анна. Само в Бенгалия и Ориса танката била равна на 1 рупия. Но по принцип във всички области на Индия танката се използвала неофициално като парична единица. Ала нейното влияние било най-силно в Бенгалия. Днес самата тази област е разделена между Индия – Западна Бенгалия, и Бангладеш – Източна Бенгалия.

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

142 години български лев: Историята на българските пари

Рупията била въведена от средновековните тюрко-афганистански владетели на Индия и получила енергична подкрепа от последвалите ги Велики моголи, както и подир тях - от британските колониални власти.

Жителите на Бенгалия винаги са използвали думата „така" за обозначаване както на сребърните, така и на златните рупии. Арабският пътешественик Ибн Батута (1304 – 1369 г) отбелязва, че в Бенгалия хората наричат ​​златния динар „златна така“, а сребърния динар - „сребърна така“. С други думи, без значение какво е било металното съдържание на монетата, хората са я наричали „така". В източните райони на Бангладеш, Западна Бенгалия, Трипура, Ориса и Асам тази традиция се спазва и до днес.

Монети

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

През 1973 г. били въведени монети на стойност от 5, 10, 25 и 50 пойши. През 1974 г. е въведена монетата от 1 пойша, а през 1975 г. и монета от 1 така. Монетите на стойност 1, 5 и 10 пойши са направени от алуминий, 25 и 50 пойши - от стомана, а монетата на стойност 1 така е изсечена от медно-никелова сплав. Монетите за 5 пойши били квадратни със заоблени ъгли, а за 10 пойши - назъбени. През 1994 г. била въведена стоманената монета от 5 пойши, също и стоманената монета от 2 таки през 2004 г.

1 и 5 пойши рядко се срещат в обращение; 10, 25 и 50 пойши също не са разпространени кой знае колко много. Само 1, 2 и 5 таки са в редовно обращение.

Левът е приет за българска парична единица

Банкноти

През 1971 г. пакистански банкноти били отпечатани в деноминации от 1, 5 и 10 рупии за употреба в Бангладеш. През 1972 г. те били последвани от вече чисто бангладешки банкноти от 1, 5, 10 и 100 таки.

Банкнотите от 50 таки били въведени през 1975 г., последвани с банкноти от 500 таки през 1977 г. и банкноти от 20 таки през 1980 г.

Банкноти от 1 така са издавани до 1984 г., а от 2 таки били въведени през 1989 г.

През 2000 г. правителството издало експериментално банкноти от 10 таки, направени от пластмаса - подобно на австралийския долар. Те обаче се оказали непопулярни и по-късно били изтеглени от обращение. В момента банкнотите от 1 и 5 таки постепенно се заменят с монети.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес