Някои прости съвети, като периодично гладуване, редовно практикуване на физическа активност и добър нощен сън, помагат за ускоряване на метаболизма ви, насърчавайки изгарянето на телесни мазнини и загубата на тегло.
За да се увеличи метаболизма, се препоръчва също така да се поддържа балансирана диета, като се дава предимство на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, бобови растения и постни протеини.
Диетоложката д-р Андреина де Алмейда ни дава някои съвети за поддържане на балансирана диета.
1. Термогенни (затоплящи) продукти
Термогенните продукти, като канела, джинджифил и кафе, съдържат канелен алдехид, джинджерол и кофеин - биоактивни съединения, които стимулират централната нервна система, ускоряват метаболизма и изгарянето на телесни мазнини.
2. Периодично гладуване
Периодичното гладуване е стратегия, която се състои от 16 до 24 часа непрекъснато без хранене. Това намалява хормоните инсулин и глюкоза в кръвта и принуждава тялото да използва мастните клетки, за да осигури енергия. Периодичното гладуване обаче не е подходящо за всеки и се провежда под ръководството на диетолог.
Лекар: Яжте тези 10 храни на закуска за бърз метаболизъм
3. Повече белтъчини
Увеличеното консумиране на белтъчини помага за увеличаване на метаболизма с между 15 и 20%, понеже организмът изразходва повече калории, за да смила това хранително вещество. Белтъчините стимулират производството на мускули - тъкан, която отнема повече енергия за поддържане.
4. Зелен чай
Зеленият чай съдържа катехини и кофеин - съединения с термогенни свойства, които помагат за ускоряване на метаболизма, карайки тялото да използва повече енергия. Освен това катехините, кофеинът и полифенолите, присъстващи в зеления чай, също засилват изгарянето на телесни мазнини и улесняват загубата на тегло. Препоръчват се 3 до 4 чаши дневно.
5. Спортуване 2 до 3 пъти седмично
Физическите упражнения, особено тренировките с тежести 2 до 3 пъти седмично, тонизират и увеличават мускулната маса, ускоряват метаболизма и отслабването. Това е така, защото мускулите използват повече енергия от мастната тъкан и така се ускорява метаболизмът.
6. Интензивни тренировки
Физическите упражнения с високи натоварвания също поддържат ускорен метаболизъм за около 4 часа.
Други физически упражнения, които може да се редуват с интензивните тренировки, са аеробните: ходене, бягане, плуване или колоездене, които също ускоряват метаболизма.
7. В-витамини
Витамините от групата B - B1, B2 и B6 улесняват преобразуването на енергията от въглехидрати, протеини и мазнини в калории и така ускоряват метаболизма.
Храните, богати на В-витамини, са месо (нетлъсто!), черен дроб, пълнозърнести храни, бобови растения, мляко и млечни продукти.
8. Намаляване на стреса
Редуцирането на стреса и безпокойството е важно за ограничаване на производството в организма на кортизол - хормон, чийто излишък намалява мускулната маса, съответно забавя метаболизма. Някои съвети за намаляване на стреса: класическа физическа активност; гимнастика от типа на йога; практикуване на хоби.
9. Кокосово масло
Кокосовото масло е богато на средноверижни мастни киселини, които стимулират нервната система, ускоряват метаболизма и подобряват физическото и психическото състояние на организма. Внимание: препоръчват се не повече от 2 супени лъжици кокосово масло на ден, които могат да се добавят към плодове, смутита или салати.
Това са първите 2 симптома на нарушен метаболизъм!
10. 7 до 9 часа сън
Достатъчният сън е от съществено значение за производството на GH - хормон, който увеличава мускулната маса, ускорява метаболизма и изгарянето на калории.
11. Лют червен пипер
Лютият червен пипер е богат на капсаицин - термогенно вещество, което повишава метаболизма и стимулира изгарянето на телесните мазнини.
12. Без захар и индустриално преработени храни
За да ускорите метаболизма си, е важно да избягвате захарта и преработените храни, тъй като те увеличават количеството мастна тъкан в тялото, а това забавя метаболизма. Затова се препоръчва да се избягват храни като торти, сладкиши, бисквити, всякакви колбаси и бекон, кашкавал и жълти сирена.
Внимание! Тази статия има само информативен характер. Не се самолекувайте, а винаги се допитвайте до медик-специалист!