Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как трябва да се пере вълна в пералнята?

18 януари 2025, 08:30 часа

Вълната има репутацията на труден материал за поддръжка. Но верни ли са тези слухове? Проучване, проведено от Норвежкия национален институт за потребителски изследвания, развенча няколко популярни мита за това как да се грижим за вълната. За да разрешим това, ето някои от най-често срещаните митове и истини за прането на вълна.

Митове за поддръжката за вълната

Перете по-малко, проветрявайте повече

Вярно е. Едно от предимствата на вълната е, че тя остава свежа по-дълго между изпиранията в сравнение с дрехите от памук или синтетика. Това означава по-малко пранета през целия жизнен цикъл на дрехата и значително по-малко въздействие върху околната среда. Разбира се, това се различава в зависимост от това колко близо до кожата ви е била вълнената дреха. Дългите панталони от мериносова вълна може да се наложи да се перат след няколко дни, докато пуловерите от кашмирена вълна не трябва да се перат повече от няколко пъти годишно. Вълнени палта и якета още по-рядко.

Проветрете вълнените си дрехи, като ги оставите да висят навън през нощта, за предпочитане във влажни условия.

Още: Отнесена от морето: Последните секунди от живота на 24-годишна руска актриса в Тайланд попаднаха на ВИДЕО

Вълнените дрехи се цапат лесно

Вярно е. Вълнените дрехи не се замърсяват лесно като цяло. Но петната лесно стават постоянни върху вълната в сравнение със синтетичните тъкани, които също се оцветяват лесно, но там рискът от постоянни петна е по-малък. Нашият най-добър съвет е да третирате петното веднага щом се появи, тъй като изчакването ще увеличи риска то да стане постоянно.

Трябва да използвате специален препарат

Вярно е. Вълнените дрехи трябва да се перат само с перилни препарати, които са щадящи деликатните тъкани. Потърсете перилни препарати с надпис „деликатен“ или „подходящ за вълна и коприна“.

Вълнените дрехи трябва да се перат на ръка

Още: Правила, с които ще съхраните вълнените дрехи при пране

Не е вярно. Някои етикети за грижа може да ви инструктират да перете на ръка, за да предпазите шевовете или други зашити детайли, но съветът не е за доброто на тъканта. Вълната може да се пере в пералня с помощта на цикъл за вълна или деликатен.

Прането при високи температури кара вълната да се свива

Не е вярно. Вълната може да се пере в гореща вода. Може дори да се изварява. Важното е да се уверите, че дрехата е неподвижна по време на процеса. Вълната ще се свие само когато се движи в горещата вода. Комбинацията от топлина и движение е това, което причинява свиването, така че не забравяйте винаги да избирате вълнен или нежен цикъл при машинно пране.

За вълнените дрехи не може да се ползва центрофуга

Още: Каква е разликата между кашмир и вълна?

Не е вярно. Има дългогодишен мит, че трябва да изсушите вълнените си пуловери, като ги сгънете в кърпа и изстискате водата. Проучването на SIFO обаче показва, че това не е вярно. Противно на общоприетото схващане, вълната може да се суши чрез центрофуга. SIFO използва три различни цикъла на въртене; 400, 900 и 1400 RPM и нито един от тях не е причинил свиване.

Плетива и вълнени пуловери трябва да се сушат в хоризонтално положение

Още: Учени накараха звука да пътува само в една посока

Не е вярно. Друг разпространен мит е, че вълнените дрехи трябва да се сушат в легнало положение върху равна повърхност. Проучването на SIFO обаче заключава, че ако дрехата е достатъчно суха, например след кратък цикъл на центрофугиране, добре е да е на закачалка.

Вълната може да се пере само с вълна

Не е вярно. Вълната може да се пере заедно с дрехи от памук или синтетика. Имайте предвид, че програмата за вълна е много нежна и идеална само за леко замърсени дрехи. Пералнята никога не трябва да е пълна повече от 50%, но е добре да включите други видове тъкани.

Как да се грижим за дрехи от вълна

  • Винаги използвайте почистващ препарат без ензими.
  • Винаги центрофугирайте на ниски обороти, дори ако сте изпрали дрехата си на ръка
  • Сушете вълнени пуловери само ако са били сушени с центрофуга
  • Третирайте петната веднага щом се появят
  • Проветрявайте дрехата си и я перете рядко
  • Избягвайте да пълните пералнята до повече от 50%
  • Ако дрехата ви загуби формата си или се свие, разтегнете я с решителни и правилни движения
  • Ако трябва да дезинфекцирате вълна, изварявайте 10 минути. Дръжте дрехата напълно неподвижна по време на процеса, за да избегнете свиване.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес