Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как трябва да се държим с нарцисист?

06 април 2024, 14:11 часа

Всеки човек е в някаква степен нарцисист и се обича, в което няма нищо нито осъдително, нито притеснително, като дори негативното отношение към самия себе си, самобичуването и неприемането на собствената личност такава, каквато е, се разглежда като отклонение от нормата. Когато премине нормалните граници обаче, нарцисизмът се превръща от любов към себе си в разрушение. Определени форми на нарцисизма, сред които нарцистичното личностно разстройство и зловредният нарцисизъм, се определят като патологични. Именно за тях ще си поговорим днес.

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Произход на думата. Защо нарцисист?

Гръцкият мит за Нарцис, влюбен до умопомрачение в собственото си отражение, е онзи, който дава името на нарцисизма. Но ако митовете и легендите са просто митове, то реалното съжителство, работа или взаимоотношения от какъвто и да е характер с нарцисист, са не само неприятни, изтощаващи, но могат да представлява и заплаха за здравето и живота, което налага да се познава нарцистичното поведение и възможните рискове, както и как трябва да се държим с нарцисист.

6 урока, които ще научите от нарцисист

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Как да разпознаем страдащия от нарцисизъм?

Сред основните белези на болезнения нарцисизъм, който се разглежда като болестно състояние, граничещо с опасно за околните, са:

-          ревност, проявяваща се със склонност към избухване, емоционално и физическо нараняване на обекта на ревността,

-          непоносимост към критика и яростна реакция към дръзналия да отправи такава,

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

-          нереалистични фантазии за постижения, сила, красота, интелигентност,

-          неспособност за проява на съчувствие, емпатия, разбиране към околните,

-          арогантност, цинизъм, надменност, горделивост, чувство за собствена значимост, за превъзходство над останалите, които нямат покритие,

-          омаловажаване на провалите чрез употреба на отричащ механизъм,

-          унижаване или тормоз над другите,

-          увереност в своята единствена правота и т.н.

Съжителството, поддържането на приятелски или романтични отношения, работата с подобна личност, страдаща от болестен нарцисизъм, е предизвикателство, което може да бъде дори опасно, и при което е от ключово значение информираността как трябва да се държим с нарцисист в името на собствения си комфорт и оцеляване, а и за да не усложним болестното му състояние, тъй като в тази тежка форма нарцисизмът е заболяване.

9 съвета от психолог как да спорим с нарцисист

Как трябва да се държим с нарцисист?

Поддържането на каквито и да е отношения с някого с нарцистични личностни черти може да повлияе на благополучието и психичното здраве, което налага овладяване на правилата, сочещи как трябва да се държим с нарцисист, за да предпазим собственото си здраве. Макар че хората тип „нарцис“ могат да бъдат много очарователни и привлекателни на пръв поглед, романтичната връзка с тях е изпълнена със сцени на ревност, скандали, саморазправа.

Тези проблемни връзки са разтърсвани от ревност, гняв и злоупотреба. Нарцисът може да обвинява за неуспехите, провалите и всяка несгода в живота половинката си, да проявява агресия към нея, да си служи с лъжи или манипулации, за да избяга от отговорност. За да се справите с подобна личност, е важно да знаете как трябва да се държим с нарцисист.

  • Не си затваряйте очите за истинската същност на страдащия от краен нарцисизъм. Може да описвате нарциса като чаровен, привлекателен, обаятелен и поради това да си затваряте очите за явните му недостатъци, които съвсем скоро ще се превърнат в източник на опасност за вас.
  • Работете върху самочувствието си. Нарцисът го тъпче буквално, при това съвсем умишлено, но е важно да го развиете и съхраните, тъй като по-високото ви самочувствие може да улесни поставянето на ясни граници и да ви помогне да се застъпвате за себе си.
  • Поставете ясни граници кое поведение може да преглътнете или дори да приемете за нормално и кое ви наранява до степен, при която не искате и не можете да продължите заедно с нарциса. Информирайте го за тези граници  и ако ги прескочи, изпълнете онова, което сте казали на нарцистичната личност, че ще извършите. Ако  веднъж не изпълните казаното, нарцисът веднага ще осъзнае, че просто блъфирате и заплашвате, но не сте склонна да изпълните заканите, и това ще доведе до още по-сериозни проблеми.
  • Учете се да запазвате спокойствие независимо от тежестта на ситуацията. Медитация, йога, помощ  от специалист, спа удоволствия или пълен релакс – вие решавате как да го постигнете.
  • Обградете се с хора, които ви разбират или преминават през същото. Споделянето е лек за ранената душа на онзи, който се е сблъскал с личността на нарцисист.
  • Осъзнайте и приемете, че както страдащият от тежка форма на нарцисизъм, така и вие, е напълно възможно  да се нуждаете от професионална помощ и е редно да я потърсите без притеснение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес