Днес любителите на рохко сварените яйца разполагат с богат инструментариум, с който да приготвят това свое лакомство: котлони, мултикукъри, тенджерки, дори в джезвета може да си варят яйца. Но в стари времена хората се справяли без такива чудеса на техниката. Древните египтяни, например, слагали яйце в бойна прашка (древно оръжие за хвърляне: камък, поставен в примка от въже) и енергично го въртели над главата си. При въртенето на прашката яйцето в процеса на триенето се нагрявало до състояние, което сега бихме нарекли „рохко сварено“.
Много по-късно рохкави яйца сервирали на френските крале. За да доведат този продукт до необходимата степен на готовност, готвачите го потапяли във вряща вода и просто преброявали до сто. После изобретателните французи измислили по-изтънчен вариант: яйца „пашот“, тоест – сварени без черупка, които ние, българите, назоваваме „яйца по панагюрски“.
Кой зехтин е най-добър за готвене?
Как нашите баби са изчислявали времето за варене на рохко сварените яйца остава загадка (най-вероятно те са го пресмятали, докато обучавали внуците си едновременно на готварство и аритметика). Днес, за щастие, е възможно да записвате заветните минути и секунди с помощта на банален таймер-хронометър в смартфон. Но в същото време си струва да вземете предвид някои тънкости.
Рохко варени яйца на котлон
1-ви метод.
Поставяте яйцата в малка тенджерка. „Малка“ е важна забележка, защото, ако вземете например 3-литрова тенджера за готвене, ще ви трябва доста време, за да се загрее водата. Наливате студена вода с черпак така, че водата да покрие яйцата със слой от 2 см. Оставяте да кипне на силен огън. Веднага изключвате котлона и захлупвате тенджерката. След 2 минути ще имате рохки яйца.
2-ри метод
Поставяте яйцата в малка тенджерка. Заливате ги със студена вода, която ги покрива със слой от 3 см. Кипвате водата и намалявате котлона на средна степен. След като от момента на кипване изминат 1 минута и 30 секунди, незабавно прехвърлете яйцата в купа с много студена вода. Готово!
3-ти метод
Сварете вода в малка тенджерка на силен огън – водата да е 3 см дълбока. Добавяте 1 ч. ч. сол. След минута намалявате котлона до среден. С решетъчна лъжица спускате яйце със стайна температура в горещата вода. Варите го 2 минути и 30 секунди. Премествате яйцето в купа с много студена вода.
В скороварка (мултикукър)
Наливате 1 литър вода в купата на мултикукъра (скороварката). Поставяте вътре специална скара или решетка за готвене на пара. Слагате яйца отгоре. Включвате режима "Steam". Варите яйцата 3 минути, след като водата кипне.
Бързи и лесни съвети за здравословно готвене, когато нямаме време
Важно!
Хигиена
Преди да приготвяте рохки сварени яйца, черупките трябва да бъдат внимателно, но старателно измити с гъба и препарат за съдове, сода за хляб или сапун. Процесът на топлинна обработка няма да отнеме много време и подобни хигиенни процедури въобще не ще навредят. Преди да варите яйцата в скороварка, внимателно ги измийте с гъба, като също използвате препарат за съдове, сол или сода.
В студена вода
След като се сварят, рохките яйца трябва да се потопят в ледена вода за около две минути. Това ще спре процеса на термична обработка вътре и ще допринесе за по-доброто отделяне на черупката при беленето.
Категория
Когато варите яйца, трябва да имате предвид тяхната категория. За големи яйца можете спокойно да добавите около десет до двадесет секунди варене; за малки яйца може да извадите десет.
С какво да сервирате рохки яйца?
Можете да ги ядете в чист вид: точно така ги ядат повечето хора. Но има и по-сложни варианти! Например, сервирайте рохко сварени яйца с крутони, пържени с чесън и билки. Или изсипете съдържанието върху чинийка, натрошете в нея филия черен хляб и я намачкайте с вилица. Поръсвате с чер пипер и сол, овкусявате с нарязани билки.