Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се вари жито за Голяма Задушница?

19 февруари 2025, 14:16 часа

Наближава Голямата Задушница и ние трябва да се подготвим подобаващо, за да спазим традицията. На този ден ние си спомняме за починалите си близки и се молим за душите им. Всичко това изисква изпълняването на ритуали, които е нужно да са съобразени с определени изиквания на Църквата и традицията.

Житото символизира благоденствието, изобилието и истината. Свързва се с възкресението и безсмъртието на душата. То е задължителен елемент от харните, които се раздават за „Бог да прости“.

Тънкости при приготвянето му

Преди да пристъпим към същинското готвене, трябва да го подготвим, за да имаме наистина добър резултат.

Трябва да накиснете във вода с 1 щипка сол количеството жито, което искате да сварите. Оставете го така през нощта.

Какво трябва да съдържат подавките за помен?

На сутринта можете да се захванете с варенето. Залейте подготвеното жито с вода 1-2 пръста над него. Вари се 10 минути на слаб котлон. Това време е досататъчно да омекне. От време на време разбърквайте внимателно.

След като свалите житото от котлона, отцедете го добре и го изсипете на кърпа от памучна материя. Разстелет его по нея и оставете да попие влагата от житото.

Рецепта

Продукти:

• Жито ½ кг

• Орехи 10 гр

• Лимон – кората

• Ванилия -1 п.

• Пудра захар

• Канела – 1 ч.л.

• Стафиди

Кога не се ходи на Голяма Задушница?

Приготвяне:

• Орехите се смилата и начукват в хаванче. Запазете няколко цели ядки. Кората на лимона се настъргва

• Почти сухото жито се изсипва в тава и се разбърква, за да се разделят зърната

• След това прибавяте орехите, ванилията, стафидите и лимоновата кора. Разбъркайте така, че всичко да се разпредели равномерно.

• Сместа се слага в подходяща купа с ръгла форма. Отгоре се поръсва с пудра захар и канела.

• Целите ядки използвате да украсите повърхността на купата. Подрете ги по ръба на купата, а в средата направете кръст.

Символика на Задушница

Задушница винаги е в събота и това не е случайно. Това е седмият ден от сътворението, а седмицата започва с деня на Слънцето, а именно – неделя.

Смята се, че съботата е деня на Сатурн. Той е смятан за цар на подземното царство и ритуалите за погребение. Всяка събота в Църквата се четат заупокойни молитеви за душите на мъртвите.

Конкретно на Задушница живите ходят на гробовете на своите близки и слагат там цветя и свещи. Прекадяват с тамян и преливат гроба с вино. Всяко едно от изброените действия има своята символика и смисъл на извършване. Свещите са символ на непрекъснато горящата вяра в Бога. Те осветяват пътя на душите в подземното царство. Огънят свързава материалния и духовния ни свят. Виното символизира христовата кръв.

Традиционната питка за Голяма задушница - ето как се приготвя!

Тамянът, с който се прекадята гроба, символизира чистата молитва, а поднесените цветя символизират добродетелите и красотата на почналите.

Житото е храна, която подсеща всички, че със смъртта живота на душата не приключва. Символизира необятните възможности на духа след като напусне тленното тяло.

Според вярващите, Задушница е порталът между дата свята - на живите и на умрелите. Границата между тях буквално изтънява и душите на починалите лесно могат да се докоснат до своите роднини.

Точно заради това се подреждат големи трапези, на които сядат всички, които искат да отдадат почит на починалите. Те се надяват искрено душите им да се срещнат поне за миг отново, както е било преди.

Какво трябва да се прави на Голяма Задушница?

Поверията казват, че точно на Задушница душите на мъртвите дават знак на живите за своето присъствие. Появата на пеперуда и муха край трапезата свидетелства за пристствието на душата на починалия.

Първата задушница е Месопустна Задушница и се чества преди началото на Великия пост. Винаги е в съботата преди Месни Заговезни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес