Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се празнува Великден 2023 по света - научете уникалните традиции!

15 април 2023, 19:00 часа

Великден се празнува както от Православната Църква, така и от другите християнски деноминации.

Армения

Армения е най-старата християнска държава – тя приела християнството за официална религия през 302 г. В нея се е формирала своя независима църква. Самият празник на Възкресението се нарича "Затик". Празнува се с най-близките хора. Семействата се събират на празничната трапеза с традиционните за тази страна великденски ястия. Яйцата се боядисват с отвара от люспи на кромид лук. На трапезата се поднася пилаф със стафиди, варена риба, питки „лаваш“, ястия от листни зеленчуци. Арменската църква празнува Великден 50 дни.

Италия

Това е традиционно католическа страна. На Разпети петък се провеждат религиозни шествия по улиците на много градове и села. Най-голямата религиозна процесия е в Рим. Нарича се Via Crucis и символизира трагичния път на Исус Христос към Голгота.

Италианската великденска трапеза се състои от традиционни боядисани яйца, „коломба“ (италиански обреден хляб във форма на гълъб), сирене и месо. Популярен великденски подарък за католиците са шоколадовите яйца.

Позволено ли е да се ходи на гробища преди Великден?

Испания

Посрещането на Светото Възкресение Христово се предхожда от Страстната седмица - на испански Semana Santa (букв. „Света седмица“). В цялата страна се провеждат костюмирани шествия с оркестри и специални платформи, наречени „пасо“, представляващи скулптурни композиции въз основа на библейски сюжети. Специални са и облеклата на участниците в шествието с шапка във формата на заострена качулка - „капирота“. Такъв костюм изглежда донякъде плашещ, защото напълно покрива лицето, оставяйки само малки процепи за очите. В края на седмицата, с настъпването на Светото Възкресение Христово, в Испания се открива сезонът на коридата.

На трапезата се поднася Великденска мона (Mona de Pascua). Моната е кръгъл сладкиш, в който има варено яйце. Обичайно е да се готви „хорназо“ (голям кръгъл хляб, пълнен с яйца, свинско или колбаси „чоризо“).

Гърция

В чест на Великден дните на цялата Светла седмица са почивни, защото според конституцията православието е официална държавна религия. Но всъщност много гърци спират да работят дори по-рано - те си вземат отпуска от Разпети петък, за да прекарат това специално време в храма.

На Разпети петък мнозина пият вода, към която добавят малко оцет като напомняне за това как оцетът е бил даден на Спасителя по време на Неговите страдания на кръста.

Едно от основните ястия за Великден е „цуреки“ - козунак във формата на плитка. Непосредствено преди празника, вечерта на Велика събота, има обичай да се готви „магирица“ - супа от овчи дроб. Именно това ястие се яде първо след празничната нощна служба. Самият празничен ден преминава весело и шумно: в много дворове се поставят шишове, на които се пече агнешко, организират се танци и великденски панаири.

Какво НИКОГА не се прави на Великден?

Германия

Немците наричат ​​Великден Ostern, което може да се преведе като „изток". Според една версия, това име се дължи на факта, че от изток изгрява Слънцето, което олицетворява Възкресението на Христос. На Великден животът тук сякаш спира - магазини, търговски центрове и много други обществени места са затворени.

След празничното богослужение немците се събират на празничната трапеза (основното ястие е печено агнешко), посещават роднини и приятели, подаряват си подаръци, разхождат се сред природата.

Израел

Всяка година на Велика събота в храма на Гроба Господен в Йерусалим се извършва голямо чудо - слизането на Благодатния огън. Той символизира излизането от гроба на възкръсналия Иисус Христос. Церемонията сега се ръководи от йерусалимския патриарх Теофил III.

Спуснатата Светлина има уникално свойство: тя не пари в първите минути след слизането. Огънят се разпространява много бързо из целия храм, съпроводен от ликуване и радост на всички присъстващи. След това се доставя със специални полети до различни точки на света, включително България.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес