В навечерие сме на най-светлия християнски празник - Рождество Христово. Вечерта преди Коледа - 24 декември - е последният ден от Рожденственския пост, чрез който християните се подготвят пречистени да посрещнат Христовото рождество.
Още: Лекар: Колко време след хранене се мери кръвната захар?
Още: Пащърнак - уникалният зеленчук и неговите ползи
В различни райони на страната този ден е известен като Бъдни вечер, Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Мали Божич.
Според традицията денят започва със запалването на бъдника - 3-годишно дъбово дърво, отсечено от млад момък. По искрите, които излизат от него, се гадае колко плодородна ще бъде годината. Колкото повече е пепелта от бъдника на сутринта, толкова повече плодове и стока ще има. Трапезата на Бъдни вечер трябва да е постна и на нея централно място заема содената питка.
Още: Класическа рецепта: Содена питка за Бъдни вечер
Питката в българските традиции
За българина хлябът е свещен. “Който има хляб, всичко има”. Освен за изхранване, хлябът е част от традиционните обреди. Върху обредния хляб (обикновено с кръгла форма) се изобразяват символиката и смисълът на празника.
Още: Какво представлява рейки и опасно ли е
Още: Знаете ли как се готви с царевично олио
Чрез хляба всички членове на семейството участват в един ритуал, споделят общи ценности, участ, дом, съдба. Питката олицетворява ритуала и се превръща в негов главен материален символ. Подготовката на питката може да се сравни с жертвоприношение. Популярно е вярването, че хлябът е “душа”, затова в някои райони на България на топлия хляб казват “душа” или “душица”. С това вярване е свързана традицията хлябът да се разчупва, а не да се реже с нож.
Как се прави питката за Бъдни вечер?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Замесването
Още: Кои традиционни български храни напомнят за Коледните празници?
Замесването на питката е своеобразен ритуал. Брашното за обредните хлябове се приготвя от специално отделена за целта пшеница. Засяването на семето напомня умирането, а покълването му - ново раждане. Основните съставки, от които се замесва питката, са брашно, вода и квас, като за обредните хлябове се използва тъй наречената “мълчана вода” - докато я носят от извора, девойките не разговарят с никого.
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Квас
Хлябовете са квасени (с мая) и безквасни (постни). От голямо значение е квасът, с който се приготвя хлябът. Квасът помага за “вдигането” му, символизирайки растежа, умножаването. Приготвянето на нов квас се свързва с първосъздаването на самия хляб. Вярвало се, че къща без квас не бива да остава. Ако се изнесе квас от къщата, ще се изнесе богатството на дома. Ако човек от къщата почине, квасът се подменя с друг, като се взима от чужда къща.
Брашно
Още: Чеснова разядка за Бъдни вечер, от която ще си оближете пръстите
Брашното се смила от различни култури - пшеница, царевица, ръж. Задължително се пресява, като при замесване на хляб за обреди, на ситото се връзва китка от коприва, круша и чесън с червен конец. След пресяването, брашното се прекадява. Според традиция “месачката” трябва да е “чиста” жена - да не е вдовица, да не е сирак, да е от първо венчило, за има здрава и добра челяд.
Замесването
По време на замесването, жената трябва да е облечена с празнични дрехи и закичена с цвете или здравец. Тестото се меси с дясната ръка, която символизира доброто, а квасът е символ на живота. Млади булки или бременни жени не месят хляб. След измесването, тестото се покрива с кърпа, която при обредните хлябова трябва да е червена, за да предпазва от зли сили.
Формата на хляба
Още: Винаги слагайте тези подправки в постните чушки за Бъдни вечер и ястието ще е невероятно
Обредните хлябове са с кръгла форма. Върху питката може да се правят различни изображения от стопанския двор и нивата - жито, грозде, домашни животни.
Днес нямаме възможност да спазваме всички тези стъпки - носене на “мълчана вода”, ритуално пресяване на брашно, ритуално замесване, но задължително питката ни трябва да е постна.
Ето една лесна рецепта да си приготвите традиционната питка.
Рецепта за содена питка за Бъдни вечер
Още: Класическа рецепта: Вкусна питка за вашата трапеза
Продукти:
- 3 ч.ч. брашно
- 1 ч.ч. вода
- 1 ч.л. сода
- 1 ч.л. сол
- 1 с.л. оцет
- 5 с.л. олио
Начин на приготвяне:
- Брашното се пресява и се прави кладенче.
- В кладенчето се слага содата, разтворена в оцета, солта и олиото. Бавно се добавя хладката вода.
- С получената смес се замесва меко тесто.
- Оставя се да почива около 10 минути.
- В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка.
- Тя се намазва с олио и се пече 30-35 минути на 180 градуса.
- Ако искате да украсите питката, отделете малко тесто, преди да я оформите.
- Декорирайте по желание, намажете с олио и изпечете.
- След като извадите от фурната, напръскайте с вода и завийте с кърпа, за да омекне.
Весели празници!