Не е редно да се хвали алкохола като нещо ценно, понякога се налага да направим изключение особено, когато имаме предвид греаната ракия. Колкото и чудно да звучи, тази традиционна българска напитка е много полезна за здравето. Ще се запознаем с начина ѝ на приготвяне и в какви случаи ще ние нужна.
Как се прави греяна ракия в различните краища на България?
Как да си приготвим греяна ракия?
За приготвянето на тази напитка ще ни е нужна домашна ракия. Тя се загрява на котлона, но не допускайте да заври. Предварително трябва да сложите необходимите добавки, а именно черен пипер и нещо за подслаждане – захар или мед. Използвайте джаезве за приготвяне на греяната ракия. Точно преди да започне да ври, я свалете от печката. Захлупете джезвето. Сервира се в малки керамични чашки, за да се запази по-тълго топлината.
Почти всеки стопанин си има своя тайна рецепта за производство на ракия. Обикновено се прави от плодове, които се оставят да ферментират и след това се вари в специални съдове, наречени казани.
Пригитвянето на греяна ракия е характерно за студените сезони, тъй като има загряващи свойства. Напитката въздейства така заради високите си алкохолни градуси – 40+, и заради това ще се консумира гореща. Така се получава всеобщо загряване на тялото – вътрешно и външно.
Приложение на греяната ракия
От бабите знаем редица препоръки за лечение с греяна ракия. Компресите със силната напитка не веднъж са предотвратявали използването на медикаменти от аптеката. Те са особено полезни в студените месеци. Обикновено се използват за лечение на настинка или болно гърло.
1. Лечение на болно гърло
Още като усетите, че започва да ви дразни гърлото, веднага си направете компрес с греяна ракия. Ще са ви нужни 50 мл греяна ракия, подправена с черен пипер. Разредете с топла вода ракията и със сместа напръскайте обилно памук. Сложете го внимателно на шията си и го закрийте с найлоново фолио. Увийте около врата си шал, за да задържи компреса с ракията.
Защо греяната ракия помага при висока температура?
Оставете компреса да действа през нощта и на сутринта ще усетите облекчение. Този компрес действа добре и на сливици с налепи. Няма начин да не ви се е случвало поне веднъж баба ви да ви е правила такъв компрес.
Разреждането на ракията е важно, тъй като алкохолът е силен и оставайки на кожата цяла нощ, има опасност да ви изгори кожата.
2. Лечение на простуда с греяна ракия и комфор
Тук отново на помощ идва греяната ракия, подправена с черен пипер. Количеството е 200 мл. Към нея налейте 15 гр. камфор. Използвайте тази смес за масаж на тялото, когато сте настинали или чувствате, че всичко по тялото ви боли. Това лечение е ефективно при грип и настинка. Наблегнете на ръцете, краката и гърба. След приключване на масажа, болният трябва да изпие един топъл чай и да остане под завивките. През нощта сигурно ще започне потене, което е търсен ефект. Така тялото се детоксикира.
3. За болни сливици
Отново налейте 200 мл ракия, в която трябва да добавите 100гр истински мед и една щипка нишадър. Сложете сместа на котлона и изчакайте медът да се разтопи като непрекъснато рабърквате. Не допускаъте течността да заври. С тази смес трябва да правите гаргара три пъти през деня.
Как се приготвя перфектната греяна ракия?
4. При болни стави
За болки в ставите ще ви трябват 300 мл ракия с 20 цвята от глухарче, които са накиснати в нея. Този лек се прави предварително.
След като сложите цветовете от глухарче в ракията, оставете съда на слънце за 10 дена. Като мине времето, прецедете течността и започнете редовно да мажете ставите с малко от течността.
5. Когато ви боли кръста
Греяна ракия с черен пипер - вкусна и полезна
Разтворете 3 аспирина в 100 мл. Ракия. Добавете и 2 супени лъжици оцет. Размесете добре съставките и намокрете памук със сместа. Сложете напоеното парче памук на мястото, където ви боли. Пак сложете найлобово фолио и затиснете с шал около кръста. Добре е шалът да е от вълнена материя. Оставяме компреса за през нощта и така 7 нощи подред.