Археолозите в Еквадор са открили доказателства, които предполагат, че хората отглеждат и ядат люти чушки повече от 6000 години. Христофор Колумб е един от първите европейци, които се сблъскват с люти чушки, когато започва да изследва Централна и Южна Америка. Колумб и други изследователи запознават европейците с лютата чушка, когато се връщат у дома.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какво се случва с тялото ни, когато редовно хапваме ЧУШКИ
В света има 20-27 различни вида капсикуми, но само 5 от тях са опитомени, всички са люти чушки. Пикантните чушки, които получавате в магазина, за да добавите малко подправка към храната, която приготвяте, не са пикантни заради семената. Чушките са пикантни заради химикала капсаицин. Когато ядете чушка, капсаицинът влиза в контакт с болковите рецептори в устата ви. Тези болкови рецептори усещат топлина. Когато капсаицинът активира рецепторите, те изпращат съобщение до мозъка, което му казва, че сте яли нещо горещо.
Птиците обаче не изпитват същата болка като нас. Тъй като имат различни вкусови рецептори, те биологично не могат да вкусят пикантността, която идва от капсаицина.
Не сте яли толкова вкусни чушки бюрек
Но тогава какво прави чушката толкова люта? Много хора смятат, че семената допринасят за пикантността на пиперката. Да, те имат малко капсаицин в семената, но не е толкова много, колкото белите мрежести разклонения вътре в чушката. Когато отхапете, чушката с жилките и без семки ще бъде по-пикантна от чушката със семките! Не забравяйте да имате чаша мляко наоколо и не пийте вода. Водата ще помогне на пикантността да се разпространи из езика, докато протеините в млякото ще помогнат за успокояване на езика ви.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин