Коледните празници в Германия са един от най-цветните периоди в годината. Не само за германците, но и за чужденците и туристите. Ще ви разкажем как германците празнуват Коледа и защо празник без коледни базари не се счита за Коледа.
Коледа в Германия
Коледа в Германия се нарича Weihnachten и е тридневен празник. Основното празненство е на Бъдни вечер (Heiligabend), 24 декември. Магазините и офисите обикновено са отворени до обяд (освен ако не е неделя), а след това всичко се затваря.
Германските коледни традиции повеляват семействата да поставят и украсяват коледната елха (Weihnachtsbaum) на 24 декември, въпреки че в днешно време много семейства вече са се сдобили с елха няколко дни по-рано, за да ѝ се радват по-дълго.
В Германия има около 41 млн. домакинства, а през 2019 г. почти 30 млн. домове са имали собствена коледна елха. Това показва, че цели 73% от германските домове имат собствено коледно дърво, което винаги е истинско (само 22% поставят изкуствена елха) и е украсено с класическа украса и бели лампички. По традиция германските коледни елхи се украсяват с дървени орнаменти и истински свещи.
Още: Каква е разликата между пазар и базар?
Германците обикновено държат коледната си елха до 6 януари, деня на Тримата мъдреци (die Heiligen Drei Könige). За да се отърват от вече изсъхналата елха, те я изнасят на тротоара в нощта преди официалното извозване на коледното дърво.
Някои семейства (29% от германците) отиват на църква в следобеда на 24-ти за специална коледна меса (Christmette). В Германия коледните подаръци се поставят под коледната елха и се отварят на 24-ти вечерта. По традиция коледните подаръци се носят от Christkind (детето на Христос). В Германия съществува и Дядо Коледа, който се нарича просто Коледният човек (Weihnachtsmann).
Подаръците за празника
Обикновено преди или след разопаковането на коледните подаръци германските семейства се събират около коледната елха, пожелават си "Весела Коледа" (Frohe Weihnachten) и пеят традиционни немски коледни песни, като "O Tannenbaum", "Stille Nacht" и "Kling Glöckchen". Тази традиция все повече изчезва, тъй като само 14% от германските семейства все още пеят коледни песни. Германците обичат традиционната коледна вечеря на 24 декември с картофена салата и колбаси, патица или гъска, които са основните три ястия.
25 и 26 декември са официални празници, наречени Първи и Втори коледен ден (Erster und Zweiter Weihnachtstag). През тези дни германците обикновено посещават други членове на семейството или вечерят навън.
Коледните базари в Германия
Още: Традиционният мартенски базар се провежда пред община Костинброд (СНИМКИ)
В почти всеки германски град има поне един коледен базар, както и огромна коледна елха на някой от главните площади в града. Не е рядкост всеки коледен базар да има тематика, като например базар на ангелите (Engelmarkt), звезден базар (Sternchen Markt) или дори средновековен коледен базар (Mittelalterlicher Weihnachtsmarkt).
Коледните базари се откриват в края на ноември и традиционно работят до 24 декември. През последните години обаче има няколко такива, които работят до Нова година. През уикендите можете да намерите и някои по-ексклузивни по-малки коледни пазари в стари замъци (например в Бург Сат Цвай близо до Кьолн или Ландпарти близо до Бремен) с по-качествени къщички. За някои от тези уникални пазари може да се изисква входна такса. Тези в градовете винаги са безплатни.
Коледните празници в Германия са просто вълшебни и трябва да ги преживеете поне веднъж в живота си. Не забравяйте да посетите няколко различни пазара и дори други градове, за да усетите по-приказно германските коледни традиции.
Още: Община Бургас организира арт базар през уикенда