Свежите подправки са едно чудесно допълнения към всяко ястие. Те придават невероятен вкус, а прекрасният им аромат ухае дълго и внася свежест и в дома. Повече от тях можете да си насадите в сандъчета и да държите на прозореца в кухнята, защото са много лесни за отглеждане. Освен, че придават невероятен вкус, те са и много полезни за организма.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Ако нямате възможност да си отглеждате билки сами, можете да си купите такива от пазара, но трябва да знаете и как да ги съхранявате, независимо дали ще ги изсушите, или ще ги замразите, важно е да знаете как да запазите техните аромат и вкус за дълго време. Ето защо днес ще ви дадем няколко съвета за това как правилно да съхранявате набраните от вас или купепи от пазара билки.
Ако отглеждате сами билките си у дома, трябва да знаете две важни особености, за това как да ги берете. Едната зависи от сезона, а другата по кое време на денонощието се прави това. Брането на билките е най-добре да става сутрин, след като слънцето отдавна е изгряло, но не е толкова силно и няма опасност да навреди на етеричните масла в листата.
Според сезона за отглеждане и времето за цъфтене, най-подходящия момент за бране на пресните билки е, когато се формират и разцъфват цветните пъпки. По това време от развитието на растението, в листата се съдържат най-много ароматни масла. По това време можете да използвате и цветовете на билките, защото те също могат да се изполват за овкусяването на салати например или да ги добавите към шишенце със зехтин, за да го ароматизирате.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Набраните билки, можете да съхраните за дълго време или като ги изсушите или като ги замразите във фризера. При сушенето, те запазват своите аромати за дълго време и след това, можете да ги съхранявате в кутии с месеци. Процесът на сушене е евтин и лесен, но преди това се изисква малка подготовка. За целта трябва да махнете дръжките, да отстраните пожълтелите листа и да почистите билките от клечки или мушички. След това трябва добре да ги изплакнете с вода и да ги завържете на снопчета. Така вече можете да ги окачите на проветриво и сенчесто място на терасата или балкона и да ги оставите така за поне 3 седмици, за да изсъхнат добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
При замразяването, както и при сушенето първо трябва добре да почистите билките, да ги измиете и подсушите. След това на снопчета или нарязани ги сложете в подходящи бурканчета, затворете ги добре и ги приберете във фризера. Така винаги ще имате под ръка пресни подправки за своите ястия.