Пролет е и пъстрият килим от цветя въвлича в своя свят от красота и аромат и делниците, и празниците ни. Наред с традиционните пролетни предвестници, познати и разпространени масово у нас, като лалетата например, някои любители на екзотиката и нетипичните за нашите географски ширини растения, избират нолина за дома си.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Не се притеснявайте да превърнете стаята си в оазис от екзотика за лятото, грижейки се за нолина, тя не е капризна и с минимални усилия може да постигнете максимални резултати. Растението е подходящ избор дори за тези, които не съумяват да отгледат нито едно цвете сами и успяват да „уморят“ дори и кактус. И все пак е добре да сте запознати с предпочитанията на това стайно растение към температура, влажност, почва и среда. Преди да разберем как правилно да се грижим за нолина, нека разберем какво е това.
Нолина – цветето в дома ви или?
Ако не сте запалени градинари, твърде вероятно е да не знаете какво е нолина и да си представяте пъстри екзотични цветя, скрити зад това име. Нолина обаче не е цвете, а е листно декоративно растение, вид палма, подходяща за отглеждане без много усилия в дома, непретенциозна и растяща бавно, поради което не изисква често пресаждане, но пък след няколко десетилетия ще ви е нужен по-висок таван, тъй като може да достигне до 4-5 метра височина.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Рядко се наблюдава подобен растеж при домашно отглеждане, обикновено не превишава 1.5 метра. Това вечнозелено растение се среща още с имената Конска опашка, вероятно заради множеството тънки и дълги листа, формиращи действително визуално подобие на конска опашка, и Слонска стъпка, като стеблото му, реално служещо за резервоар за вода, наподобява стъпалото на хоботното животно, но прилича също и на стомничка, бутилка.
Как правилно да се грижим за нолина?
Толкова сте разсеяни и неумели, стане ли въпрос за цветя, че уморихте дори кактусите, които съумяват да устоят на всичко и да преживеят и най-тежките условия? Не е необходимо да се отказвате от цветята в дома си, изберете нолина за стайно растение и се насладете на красотата на тази палма, която е толкова лесна за отглеждане и непретенциозна, че дори унищожителите на кактуси ще се справят успешно с грижата за растението. Вижте как правилно да се грижим за нолина.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
1. Изберете правилното място за нея
Тази палма не трябва да бъде огрявана директно от слънцето. Тъмният ъгъл на стаята обаче е не по-малко вреден. Огледайте дома си за прозорец, през който щедро прониква светлина, но не и директно слънце – това е мястото за екзотичното ви растение. Ако имате балкон или двор, спокойно може да го украсите с нолина за лятото, а с падането на температурите през есента да приберете саксията с растението в дома си.
2. Изберете правилната саксия
Не се престаравайте с размера на саксията. Много начинаещи градирани го правят, чувайки палма. Макар да достига до 4 метра за десетки години, нолина расте толкова бавно, че дори не е нужно да я пресаждате в нова саксийка по-често от веднъж на 4-5 години.
3. Напояване
Стъблото на това растение е своеобразен резервоар за вода, благодарение на която да преживее по-тежки периоди на засушаване. В дома ви поливайте, щом почвата изсъхне, което обикновено се случва на около 7-9 дни, а лятото и по-често. Обича влагата, но не и прекомерната.
Не преполивайте и не оставяйте растението да плува във вода, тъй като прекомерната влажност на почвата е по-опасна в пъти за нолина – води до загниване, докато на суша има издръжливост. Ще познаете, че прекалено сте разредили поливането и растението е жадно по сухите връхчета на палмата ви.
ТОП 10 най-предпочитани цветя за вашия коридор
4. Съблюдавайте температурата в помещението, в което отглеждате нолина
Този съвет по темата Как правилно да се грижим за нолина се отнася най-вече за зимните месеци, когато трябва да внимавате да не измръзне при температури под 10 градуса. Палма от горещите страни няма как да не обича топлината, нали? Горещините не я плашат, но пък ниските градуси – под 10 – я убиват. През студените месеци трябва да я гледате в помещение, което се отоплява непрекъснато, за да оцелее, тъй като не е устойчива на студ.
5. Не експериментирайте с подхранването
Ако за местни цветя и растения може да забъркате домашна тор, то по отношение на палмата подобни решения могат да се окажат пагубни. В специализираните магазини и агро аптеки ще откриете тор за палми, вечно зелени и декоративни растения. Консултантите ще ви помогнат да изберете най-правилната за вас и вашата нолина. Това средство за подхранване на почвата обикновено е в течен вид, а тази течна формула помага за лесната и бърза употреба.