Водата е извънредно важна за човешкия организъм. Ние пием вода ежедневно - но малко хора се замислят как трябва да се прави това. Мнозина смятат, че просто трябва да пият чиста вода. Други пък въобще не знаят как правилно да пият вода или вярват в някои съмнителни митове.
Мит №1. Пиенето на повече вода било полезно за здравето. Тоест: колкото повече пием вода, по-добре.
Много хора използват израза „пийте повече вода“, за да изразят загрижеността си. По принцип, да: добре е да се напомня „пийте повече вода“. Ако дневният прием на вода е твърде нисък, това се отразява негативно на метаболизма. Обаче, пиенето на прекалено много вода може да причини някои проблеми – дори съществува термин „водна интоксикация". Причината е, че ако пием твърде много вода за кратък период от време или пием много бързо, бъбреците няма да да се справят с този обем своевременно и организмът ни ще загуби твърде много сол. Натрупването на вода в клетките може да причини гадене, слабост, повръщане – в краен случай дори да се изпадне в кома. Зрял човек е добре да пие 1.5-2 литра вода в зависимост от ежедневното си натоварване и физическата активност, както и от температурните колебания.
Мит №2. За пиене трябва да се избира само преварена и минерална вода. В обикновената сурова, водопроводна вода няма достатъчно микроелементи за организма.
Но главната роля на водата е да пренесе хранителни вещества до различни части на организма и да отстрани метаболитните отпадъци в кръвта. Всъщност, количеството вода, използвано от организма всеки ден, е много ограничено, а усвоените от питейната вода минерали и микроелементи далеч не отговарят на нормалните нужди на организма. Поради това е невъзможно да се попълнят необходимите за тялото микроелементи само с вода. Така, независимо дали е минерална, преварена или водопроводна, нейният ефект върху човешкия организъм е един и същ.
Мит №3. Изпиването на чаша леко подсолена или медена вода сутрин било полезно.
Това твърдение не е вярно. Чаша преварена вода сутрин е полезна за здравето - но изпиете ли чаша леко подсолена или медена вода, тя ще причини повече вреда, вместо полза. След събуждане от сън, когато тялото не е получило вода през нощта, директната консумация на солена вода може да влоши дехидратацията. А и солената вода увеличава натриевите йони в организма, повишава кръвното налягане и натоварването на бъбреците. Ако изпиете пък чаша медена вода на гладно, образуването на стомашна киселина ще се увеличи, което може да причини дискомфорт в стомаха и да увреди лигавицата му. Ето защо, сутрин е достатъчно да изпиете чаша чиста топла вода.
Трябва да имате предвид и други фактори, за да консумирате правилно вода. Например, по-добре е да се пие малко по малко, но често; не твърде много и не твърде бързо, а водата не трябва да е твърде гореща или твърде студена. Не е добре да се пие вода нощем! Също и след тежка физическа тренировка - по-добре е да си вземете кратка почивка.