Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да перете възглавници – в пералня или на ръка

03 август 2024, 14:04 часа

Всяка вещ в дома изисква грижи и почистване: това се отнася за мебели, текстил, включително и за възглавниците. Но в зависимост от вида на възглавницата, нейния състав и пълнеж, грижата може да се различава. Нека разберем кои са основните грижи за това спално бельо.

Както всяка вещ, след време възглавницата натрупва мръсотия, прах и микроби. Това вреди на състоянието на човешката кожа и на здравето като цяло. Малко хора обаче знаят как правилно да перат възглавниците си.

Възможно ли е възглавниците да се перат в перална машина?

Прането в пералня е разрешено, но не всяка възглавница може да бъде почистена по този начин. Всичко зависи от състава ѝ.

Възглавниците могат да имат различни пълнежи: както естествени, така и синтетични. Някои от тях не са предназначени за машинно пране: те просто ще загубят свойствата си от такава грижа - ще станат по-малко обемни, меки, а сънят върху такава възглавница ще престане да бъде удобен и здравословен.

Преди да изперете каквото и да е спално бельо, е необходимо да проучите неговия състав и инструкциите, които посочват възможните варианти за грижа за него.

Как се перат възглавници - ето какви грешки допускаме

Как правилно да перете възглавници в перална машина?

Някои възглавници все пак могат да се перат в перална машина. За да направите това, е необходимо да зададете правилния режим, температура, както и центрофугиране.

1. Режим на пране

Най-често режимът на пране е посочен на етикета на възглавницата, но не винаги, затова е по-добре да изберете деликатното пране като най-добрия вариант: при този режим всеки материал ще запази първоначалния си вид, няма да се навива и няма да загуби формата си.

Ако е необходимо да се отмият мазни петна или голямо количество мръсотия от възглавницата, вероятно нежното пране няма да е достатъчно. В такъв случай е важно да разчитате на състава на възглавницата, тъй като някои материали могат да се перат само в щадящ режим.

2. Температура

Ако температурата на водата не е избрана правилно, тъканта може да се повреди, както и пълнежът. Най-добре е възглавниците да се перат при температура +30...+40 °C. При тази температура текстилът ще бъде качествено почистен, а материалът няма да се повреди.

3. Изстискване

Най-добре е да изберете деликатно изстискване (слаби или средни режими). С такива параметри възглавницата няма да се деформира, но в същото време ще стане чиста и свежа.

Как да изперете възглавница на ръка?

Ръчното пране за възглавница е подходящо, ако в състава ѝ има специални бродирани елементи или чувствителни материали. Например дантела, сатен, естествена вълна или коприна. За да изперете качествено възглавница на ръка, трябва да следвате няколко стъпки:

Как да перете възглавници правилно: прости трикове, за които дори не сте знаели

1. Подготовка

Първо, трябва да подготвите място за миене: мивка, контейнер или умивалник. Контейнерът трябва да бъде напълнен с хладка вода. След това разредете в нея мек перилен препарат и разбъркайте добре.

2. Сваляне на калъфката на възглавницата

Ако възглавницата има калъфка или покривка, то преди пране тя трябва да се свали и да се изпере отделно, за да се отървете от праха и да не го пренесете от покривката върху самата възглавница.

3. Деликатно пране

Потопете възглавницата във вода и леко я избършете, за да попият тъканта и пълнежът в течността. Важно е да не използвате търкане, тъй като това може да доведе до образуване на власинки и разтягане на тъканта.

4. Изплакване

След това изплакнете възглавницата обилно и се уверете, че по нея не е останал перилен препарат. Използвайте хладка вода, като пускате струя по цялата повърхност на възглавницата. След това внимателно изстискайте излишната влага.

5. Изсушаване

Оставете възглавницата да изсъхне върху равна повърхност, за предпочитане върху сушилня или върху кърпа. Това се прави, за да се гарантира, че възглавницата ще запази първоначалната си форма. Важно е също така да избягвате сушенето на слънце, тъй като тъканта може да изгори и да загуби първоначалния си цвят.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес