Представете си за секунда, че сте императорски пингвин, който се връща в колонията си след плуване. Трябва да намериш своята половинка и своята мацка, но как? Императорските пингвини не правят гнезда, така че няма фиксирано място, където можете да отидете и да очаквате да се срещнете със семейството си. Има просто огромна тълпа от пингвини, стоящи наоколо върху плоска ледена покривка. Шумно е и, което е още по-лошо, всички пингвини изглеждат почти еднакви.
Как разбират кой кой е?
Императорските пингвини издават специален двугласен зов, който може да се използва за индивидуално разпознаване. Системата се възползва от една странност в анатомията на птиците: гласовият орган на птиците, сиринксът, се разделя на вилица, където трахеята се свързва с белите дробове. Това позволява на много видове птици да произвеждат два отделни гласа едновременно.
18 любопитни факта за пингвините
Императорските пингвини използват двата клона на сиринкса, за да произведат две различни честоти едновременно, създавайки модел на амплитуда на биене. Учените са установили, че тези модели носят достатъчно индивидуална информация, за да могат пингвините да се разпознават. Моделът на биене също може да бъде разпознат по-лесно от едногласен зов на фона на шума на колония от пингвини и преминава по-лесно през препятствия (главно гъсто струпани тълпи от пингвини). Предишни експерименти показват, че когато императорските пингвини са възпрепятствани да издават звуци, им е трудно да се разпознаят един друг като индивиди, ако трябва да разчитат само въз основа на визуални сигнали.
Тази система за идентифициране е наблюдавана и при кралските пингвини, които, подобно на императорските пингвини, носят яйцата си на краката си вместо да строят гнезда. Видовете пингвини, които изграждат гнезда, изглежда не използват двугласни повиквания, тъй като те могат да се намерят един друг, като се върнат на местата си за гнездене.