Имате кредит или пък трябвате да връщате пари на някой, който ви е дал заем? Затруднявате ли се с това да организирате финансите си така, че да успявате да покриете своите задължения към подобен тип хора или банки? Ако това е така, в тази статия ще се опитаме да ви дадем някои съвети за това как погасите по най-разумен начин моментните си задължения и да не натрупвате нови. Ето някои универсални съвети, които могат да помогнат във всяка една ситуация:
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
1) Първо погасете заемите с най-висока лихва
Колкото повече време погасявате един заем с много висока лихва, толкова повече пари ще трябва да връщате накрая. Ако нямате опция да рефинансирате това задължение, то поне това, което може да направите е да го платите приоритетно, за да не търпите финансови загуби от лихвите. Разбира се, това не означава да спрете да плащате другите си задължения. Просто вижте дали няма как да поставите тези с най-висока лихва на първо място.
2) Плащате ли оптималното, което можете?
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Ясно е, че не може само да плащате кредити, а трябва да имате и средства, за да живеете. Помислете обаче дали не може по-бързо да погасите своето задължение, за да не тегне то над вас като проклятие. Тук е важно да се види дали няма и някакъв тип наказателна лихва или такса за ранно погасяване. Това, което препоръчваме е да сметнете каква сума може да давате отгоре (ако можете) и да говорите с представител на финансовата инстиутция, която ви е отпуснала заема за това да си плащате малко повече всеки месец.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
3) Вижте опции за рефинансиране
Това важи най-вече за ипотечните кредити. Тук идеята е да се види дали няма как да рефинансирате кредита си с друг, който ще е на по-изгодни условия. Когато това е така, може да сметнете вноските, които ще ви се налага да платите до края на погасителния си план и да видите дали в крайна сметка няма да спестите някаква нелоша сума пари. Рефинансирането е често срещано явление, което може да проучите и да опитате сами.