Сушенето на пране в апартамент, особено през студения зимен сезон, е голямо изпитание пред всяка домакиня. Освен това е много вредно ако сушим дрехите си в затворено помещение, тъй като това причинява отделяне на много влага във въздуха, което пък от своя страна е предпоставка за заболявания като астма, алергии и дори пневмония. При сушенето на едно пране във въздуха се отделят около два литра вода. По този начин лесно може да се появи и мухъл у дома.
Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
По тази причина ви предлагаме няколко съвета, които можете да приложите, за да се справите по-лесно с прането през зимата.
1. Изтупвайте дрехите
Още: Кои градуси са най-подходящи за пране на чаршафи
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Често по прането остава излишна вода. Изтупването на дрехите преди простиране може да помогне за отстраняването на тази вода и съответно до по-малко влага във въздуха. Също така това ще помогне и на дрехите да стоят по-изгладени на простора и да са по-малко намачкани, когато изсъхнат.
2. Използвайте допълнителна центрофуга
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
Повечето перални имат програма, която се състои само от центрофуга. Можете да я използвате, след като приключите стандартната си програма за пране. Тоест, когато дрехите са готови, пуснете ги още веднъж да минат само през центрофуга, за да се отцеди още повече вода от тях. Имайте предвид, че тази процедура не е добре да се прилага при по-деликатни тъкани.
3. Отваряйте прозорците по-често
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Още: Кърпите ще бъдат меки като снежинки: Сложете тази подправка в пералнята
Не обичаме да ни е студено, но въпреки това всички знаем, че трябва да проветряваме помещенията дори при минусови температури. Това е от голямо значение, особено когато простирате прането си вътре, тъй като заради него се повишава влажността във въздуха. Отварянето на прозорците ще помогне на дрехите да изсъхнат по-бързо и ще освежи въздуха в стаята.
4. Не перете толкова често и перете на кратка програма
Пускайте възможно най-малко перални през зимата. Повечето дрехи нямат нужда от толкова често изпиране, когато по тях няма петна. Специалистите твърдят, че е достатъчно да перете шапките, шаловете и якетата си по 1-2 пъти на сезон. Дънките и пуловерите можете да перете не повече от веднъж седмично. Слагайте в пералнята единствено дрехите, които наистина имат нужда да бъдат изпрани, за да не простирате излишно.
Кратката програма е предназначена, за да ви спести време - възползвайте се от това. Колкото по-бързо извадите прането си от пералнята, толкова по-скоро ще го сложите на простора и ще можете да заредите новото.
Още: Ако изперете цветно пране с прах за бяло - ще му навреди ли?
5. Не пълнете барабана
През зимата е по-добре да не пълните целия барабан на пералната машина. Когато в нея има по-малко пране, влагата се отделя по-бързо по време на центрофугирането и прането е почти сухо, когато го извадите от пералнята.