Гроздето е склад на ценни вещества, 80% от него се състои от вода, неговото енергийно и въглехидратно съдържание е уникално. Въпреки високото съдържание на въглехидрати, гликемичният му индекс е умерен. Поради високото си съдържание на вода и калий е добър диуретик и детоксикиращо средство, а когато се консумира в големи количества, намалява киселинността на кръвта и урината.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Високото съдържание на витамини A, B, C, K, калий, селен, биотин, желязо и фолиева киселина в гроздето насърчава хематопоезата, способността на тялото да се защитава и поддържа умствена и физическа работоспособност.
Какво се случва с тялото ни, ако ядем грозде всеки ден
Фитосъединения, полифеноли, флавоноиди
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Основната задача на фитосъединенията е да предпазват растителните клетки от негативните въздействия на външната среда, като тези активни вещества също играят важна защитна роля в човешкото тяло. Антиоксидантният ефект на флавоноидите предпазва организма от разрушителното действие на свободните радикали. Гроздето е изключително богато на тези полезни за здравето съединения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
Процианидинът поддържа съдовата гъвкавост, неутрализира свободните радикали, може да предотврати атеросклероза, понижава кръвното налягане, инхибира агрегацията на тромбоцитите, образуването на кръвни съсиреци и предпазва от инфаркт. Потиска образуването на вещества, участващи във възпалителния процес, включително образуването на хистамин, като по този начин намалява алергичните симптоми.
Кверцетинът е естествено органично багрило. Предотвратява хистаминови и други алергии или образуването на възпалителни вещества. Намалява риска от инфаркт, а като антиоксидант предпазва и от вредното въздействие на LDL холестерола.
Ресвератролът е нефлавоноидно фенолно съединение, произведено като имунен отговор в растенията, което предпазва от инфекции.
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес
Комбинираните противовъзпалителни ефекти на полифенолите и ресвератрола също са демонстрирани, тъй като инхибира действието на ензимите циклооксигеназа и подобрява усвояването на глюкозата при диабетици.
Според експерименти с животни има противораков ефект и е полезен за сърдечно-съдовата система. Известен е и козметичният му ефект: забавя процеса на стареене на кожата.
Физетинът, който принадлежи към групата на флавоноидите, освен че инхибира образуването на тумори, подобрява дългосрочната памет.
Гроздовите семена също съдържат пикногенол, който е мощно антиоксидантно съединение. Намалява болките в ставите и има добър ефект върху сърдечно-съдовата система. Облекчава стреса, намалява алергиите. Най-вероятно пикногенолът може да проникне през кръвно-мозъчната бариера и да защити нервната тъкан от вредни окислителни процеси.
6 уникални ползи от черното грозде и защо е важно да го консумираме
Съвети за покупка и консумация
Когато купувате, трябва да обърнете внимание на целостта на гроздовете и плътността на плодовете. Тънък белезникав слой, покриващ плодовете, може да е знак за добро качество. Това тънко равномерно покритие не е следа от пръскане, а следа от влага от нощния въздух, която кондензира върху плодовете.
Не е необходимо да избирате неузрели гроздове, тъй като, за разлика от бананите, набраното грозде не узрява повече. От друга страна, колкото по-зряло е гроздето, толкова повече антиоксиданти съдържа.
Биологично важните активни вещества се съдържат основно в ципата и семките на гроздето.
Ето защо е по-добре да се въздържате от закупуване на сортове без семена. По същата причина не белете плодовете и не изстъргвайте семената от тях. Необходимо е семките да се дъвчат старателно, така че по време на храносмилателния процес от тях да се освободят възможно най-много биологично полезни вещества.
Гроздето е склад за ценни вещества и неслучайно на латински се нарича “vitis”, което означава живот.