Запитвали ли сте се защо ядките са толкова полезни за нашия организъм? Може би не знаете, но в тях се съдържат голяма част от витамините и минералите, от които ние се нуждаем ежедневно. Сред тях са цинк, желязо, магнезий, калий, натрий и мед. От витамините в тях присъстват вит. Е и голяма част от витамините от група В. Ядките са нисковъглехидратни и са богати на фибри, протеини и омега-6 мастни киселини. Орехи, бадеми, фъстъци, кашу, лешници – всички те са с различна хранителна стойност и различно съдържание на хранителни вещества. В орехите например се съдържат много антиоксиданти, бадемите са богати на вит.Е и калций, а кашуто е богат източник на мед и желязо.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Ядките се консумират сурови или печени, но замисляли ли сте дали има и каква е разликата в тяхната хранителна стойност и как е по-добре да ги ядем?
Мнението на диетолозите е, че по-полезно е ядките да се ядат сурови, защото така от тях не се губят полезните витамини и минерали. Истината е обаче, че те съдържат фитинова киселина и други инхибитори, които ни пречат да усвоим много от съдържащите се в тях полезни минерали. Освен това яденето на сурови ядки крие риск от заразяване с някои видове бактерии и дори заразяване със салмонела. Ето защо топлинната обработка на ядките, били те печени или бланширани или приготвени на пара, предотвратява тази опасност.
Печените ядки от своя страна са по-приятни на вкус. При тяхната обработка обикновено се добавя сол, което ги прави много вкусни, а по този начин се увеличава и съдържанието на натрий. Чрез печенето се намалява водното съдържание в ядките, което ги прави по-крехки и по-хрупкави. Това увеличава концентрацията на съдържащите се в тях минерали, но за сметка на това се намалява тази на витамините В, които са водоразтворими. Освен това при печенето на ядките нерядко се добавя и мазнина, която обаче трудно се абсорбира и така те стават по-калорични. Това се дължи от една страна на тяхната плътност и от друга на това, че самите те съдържат мазнина. Друг недостатък на печените ядки е, че след топлинната обработка те се окисляват по-бързо, а това води до гранясване, при което придобиват лоша миризма и неприятен вкус и стават негодни за консумация.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Въпреки че и суровите, и печените ядки имат своите недостатъци, ви съветваме да не се отказвате и да им се насладите във вида, в който предпочитате. Ако обичате да консумирате ядките сурови, ви препоръчваме преди това да ги накиснете във вода, за да отстраните фитиновата киселина, като така организмът ви ще може да поеме всички съдържащи се в тях полезни вещества. Ако обаче сте почитатели на хрупкавите печени ядки, ви съветваме да си купите пресни сурови ядки, да добавите към тях морска или хималайска сол и малко зехтин и леко ги запечете. Така те ще придобият невероятни вкус и аромат. Насладете им се!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи