Харесвахте ли географията като предмет в училище? Дори детето във вас да е недолюбвало цялата суха информация за полезните изкопаеми, релефа и столиците на страните, възрастният, в който сте се превърнали, със сигурност проявява жив интерес към пътешествията, екскурзиите до непознати страни, екзотичните плажове и далечните планини. Пропуските от часовете по география със сигурност стават видими, тъй като често ви се налага да проучите дори посоката, в която се намира, избраната от вас дестинация? Не се притеснявайте, ще попълните липсите в познанията по най-добрия начин – пътувайки, преживявайки, докосвайки се до чуждите светове и култури. А междувременно може да се подготвите за деня на стягането на куфара за поредната дестинация с четене на интересна и полезна информация за всички онези тайнствени, магически, красиви, необятни, приказни места, които искате да посетите. А за планинарите това със сигурност са Алпите.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Алпите – магията на планината
Привлекателни за туристите, алпинистите, планинарите, авантюристите, катерачите, запалените по зимните спортове и за всички, жадни за изгледи, които засищащ душата и едновременно я оставят жадна за още, Алпите са предпочитана туристическа дестинация в Европа. Макар да свързваме планината с Швейцария, още 7 страни могат да се наслаждават на красотата на тази верига, простираща масивната си гръд на териториите им – Австрия, Словения, Франция, Лихтенщайн, Германия, Монако, Италия. Любопитен факт е, че въпреки че най-високите върхове на планината извисяват гърдите си на територията на Швейцария, първенецът на Алпите е в друга страна. Кой е най-високия връх в Алпите и с какво привлича туристи и планинари от целия свят?
Още: Откриха мъртви петима скиори в Швейцария
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Най-високия връх в Алпите – кой е той?
Докато повечето високи върхове на веригата са разположени в Швейцария, което прави именно тази страна така популярна стане ли въпрос за възхитителни планини и планински спортове, първенецът на Алпите прави изключение и е извън границите ѝ. Носи името Монблан и е не само най-високият в Алпите връх, но и в цяла Западна Европа. Относно това в коя страна извисява гърдите си алпийският първенец се водят спорове дали е Франция, или на границата с Италия, обхващайки и части от нея. Върхът реално се намира на границата между страните, поради което се водят и споровете, а тунел за пътни превозни средства с дължина 11,6 км., свързващ Франция и Италия, е прокопан под него. И докато страните спорят чий е Монблан, туристите са доволни от разположението му и се възползват пълноценно от него. Доказателство за това е, най-популярният преход в Европа, Tour du Mont Blanc, включващ наслада от мощта, магията и красотата на Монблан, който обикалят, преминавайки през три държави – Франция, Италия и Швейцария.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Спорна е и височината на алпийския първенец или по-скоро се променя всяка година. Това не е магия, а наука – сняг се натрупва върху върха и в зависимост от количеството на валежите и дебелината на снежната покривка височината на върха се променя с няколко метра. През изминалите 2 години височината е намаляла с 2,22 метра от 4809 до 4805,59 като това се дължи на слабите снеговалежи през периода.
Ясен и безспорен обаче е произходът на името на планината – Монблан, което в превод ще рече Бял връх, Бяла планина. Името очаквано е свързано с вечните снегове, покриващи скалистия връх и образуващи шапка върху него.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: На ски в Алпите? Еврото, което може да похарчите, вече стига баснословна сума
Първото изкачване на най-високия връх в Алпите е през 1786 година, а смелчаците, записали името си завинаги в историята като първите хора, покорили върха, са Жак Балма и д-р Мишел Пакар. Няколко години по-късно – през 1808 г. и първи дамски крак докосва непристъпния скалист връх – Мари Паради става първата жена, изкачила Монблан. Първият българин, изкачил швейцарския първенец, е Иван Лулчев, а годината е доста по-късна – 1903-та. Сред имената на покорилите върха е и това на Теодор Рузвелт, бивш президент на САЩ, който предприема тази авантюра по време на своя меден месец.
Ако обичате планините, не пропускайте Алпите и Монблан.
Нов температурен рекорд в австрийските Алпи