Как да спрете да се сравнявате с другите? Известният психолог Анна Бабич сподели ефективни практики за саморазвитие, как да завиждате правилно и най-накрая да се научите да цените себе си.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Признайте си, чувствате ли се понякога, че губите от другите - не изглеждате достатъчно добре, нямате големи таланти, не знаете много, децата ви не са толкова умни, а вие печелите по-малко отколкото други?
Понякога, сравнявайки се с другите, успяваме със собствените си ръце да сринем собственото си самочувствие толкова много, че и най-коварните врагове ще ни завидят. Как можете да се научите да се сравнявате правилно с другите хора, без да губите добро мнение за себе си?
Как да се предпазим от завист и злоба?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Когато другите ни превъзхождат в нещо, те сякаш стават големи и значими, а ние ставаме малки и незначителни. Освен това ни се струва, че ни гледат някак отвисоко и вероятно се отнасят с презрение. Този механизъм за сравнение разрушава самочувствието. Но, за щастие, хората и събитията са само външен стимул. Защо е добре? Защото, ако ние сами намалим значението си, следователно е в нашата власт да го възстановим и да не зависим от мнението на другите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Трябва да се научите как правилно да се сравнявате с други хора. Сега използвате механизма „Ако ти си по-добър, аз съм по-лош“. Той е неверен. Можете да се фокусирате върху друг човек, да се вдъхновявате от него и дори да му завиждате, но в същото време да продължавате да разчитате на собствената си стойност и уникалност. Тогава ще спрете да хабите енергия в притеснения колко сте жалка в неговите очи, а ще я насочите към собственото си развитие.
Защо изпитваме завист и как да се справим с това чувство
Да се научиш да обичаш и да благодариш на завистта си
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Да, пишат в интернет: казват, не завиждайте, отпуснете се и се насладете на уникалността си ... Работата е там, че не можем да не се сравняваме с други хора, този механизъм е зашит в нашата психика от еволюцията. Човекът е социално същество и трябва постоянно да проверява къде се намира на общата социална стълбица.
Завистта е нормално и естествено чувство, което възниква, когато някой друг има нещо, което е важно за нас. Това е ръководство за себе си! Понякога, без пристъп на завист, може дори да не подозираме, че част от нашата ценност не се осъзнава. С една дума, винаги ще се сравняваме с другите. Трябва да се научите да правите това правилно и конструктивно.