Увереността е един от най-големите подаръци, които родителите могат да дадат на децата си. Карл Пикхард, психолог и автор на 15 книги за родителството вярва, че дете, на което му липсва увереност, няма да може да развие потенциала си след години.
Страхът от провал може да бъде сериозна пречка в изграждането на кариера. Важна задача за родителите е да насърчават и подкрепят децата си, когато се опитват да се изправят пред трудни задачи.
1. Оценявайте усилията на детето си, независимо дали успява или не успява.
Според мнението на Пикхард, независимо дали детето ви ще вкара победния гол на отбора или случайно изхвърли топката извън границите, аплодирайте усилията му.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Той е на мнение, че в дългосрочен план последователните, напрегнати усилия ще изградят увереност повече, отколкото случайните успехи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
2. Насърчавайте детето си да разшири своите компетенции
Насърчавайте детето си да прави това, което го интересува, но го правете, без да оказвате прекалено голям натиск. Хармъни Шу, талантливата пианистка, започва да свири, когато е само на 3 години. Пикхард обяснява, че практиката е най-добрата инвестиция.
3. Оставете детето си да решава проблемите самостоятелно
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Ако работите усилено за детето си, то никога няма да развие своите способности и увереност достатъчно, за да се справи само.
Пикхард обяснява, че родителската помощ може да блокира увереността, която произтича от независимостта и саморазбирането на детето. По-добре е детето ви да получи няколко четворки и тройки, вместо всички шестици веднага, стига действително да се учи и да работи върху решаването на проблеми.
4. Оставете детето си да се държи според възрастта си
Не очаквайте детето ви да се държи като възрастен. Специалистът казва, че стремежът да отговорим на очакванията за зряло поведение може да намали самочувствието на детето.
5. Разпалете любопитството на детето си
Понякога безкрайният поток от въпроси от дете може да бъде неудобство, но детето трябва да бъде насърчавано да задава.
Пол Харис от Харвардския университет в интервю за The Guardian казва, че задаването на въпроси е полезно упражнение за развитието на детето, защото означава, че то осъзнава, че „има много неща, които не знае, че има невидими светове на знанието.
6. Никога не критикувайте усилията на детето
Нищо няма да обезкуражи детето ви повече от критиката на начинанията му. Никога не му казвайте, че прави нещо нередно. Ако детето ви е уплашено от провал, защото се страхува от вашия гняв или разочарование, то никога няма да опита нови неща.
Пикхард казва, че обикновено критиката от родителите понижава самочувствието и мотивацията на детето.
7. Отворете вратата към нови предизвикателства и преживявания
8. Специалистът също така е на мнение, че вие като родители сте отговорни за увеличаването на участието на вашето дете в житейски ситуации и преживявания, така че то да може да развие увереност в справянето със света около него.