Може би сте се замислили за някоя от онези супер сладки двойки с привидно перфектна къща, перфектни деца и перфектен живот, или пък за свръхбогат инфлуенсър, който не се притеснява да показва екстравагантни и романтични пътувания със съпруга си.
Повечето партньори (да, дори тези със здрави и стабилни връзки) фантазират, може би малко повече, отколкото трябва, за това какво може да се подобри или поправи във връзката им. Ние дори не знаем дали това, което другите представят онлайн, е автентично или не, но е трудно да се противопоставим на това да си задаваме въпроси и да си мислим: О, какво не е наред с нас, след като ние нямаме това? Може би, ако партньорът ви беше по-секси или по-богат, или ви оставяше флиртуващи бележки, или разказваше за вас в своя фийд, нямаше да се чувствате така, сякаш ви липсва, нали?
Човешката склонност към социално сравнение и контраст може да ни накара да приемем, че другите хора правят по-добър секс, ходят на по-хубави срещи или се справят с по-малко конфликти, но копнежът за „перфектната“ връзка може да доведе до саботиране на тази, която е пред вас. Помислете дали да не се възползвате от тези практични съвети, за да не попаднете в така изкусителния капан на сравнението.
Още: 3 въпроса, които да си зададете, ако не сте сигурни дали трябва да скъсате с партньора си
1. Първо, помислете откъде идва несигурността ви във връзката
Дали проблемът наистина е, че не сте публикували достатъчно сладки снимки заедно? Или е породен от желанието ви да впечатлите последователите си? Всъщност искате ли изведнъж да заживеете заедно, или се чувствате притиснати да се мерите с всичките си приятели, които съжителстват заедно?
Когато не сме щастливи със себе си или не сме доволни от това къде се намираме в живота, сме склонни да пренасяме това в партньорствата си, така че важна първа стъпка е да прецените дали връзката наистина е това, което ви кара да се чувствате празни.
Но ако установите, че проблемът всъщност е във вас, тогава можете да се съсредоточите върху изграждането на самоувереност - самостоятелно или с терапевт - и да се научите да приемате това, което и където сте в живота, което ще ви направи по-малко склонни да търсите потвърждение или одобрение от другите.
Още: 5 неща, които НЕ трябва да правите веднага след раздяла
2. Напомняйте си, че не знаете какво се случва зад затворени врати
Първо, никоя връзка не е перфектна. Дори супер привлекателните, богати и усмихнати двойки, които виждате в социалните мрежи, не са в постоянно състояние на блаженство. Помислете за това: Публикувате ли в Инстаграм видеоклипове с вашите спорове, да речем? Предполагаме, че не - вероятно споделяте само сладки селфита или снимки от лятната си ваканция. Нали знаете, щастливите моменти.
Никога няма да опознаете истински тънкостите на друга връзка, ако не сте в нея. Да, това се отнася и за вашите най-добри приятелки: Дори и да сте излизали многократно с приятеля си и неговата половинка, вероятно все още не знаете пълния обхват на личните им проблеми. Ето защо не е много здравословно и полезно да базирате стойността си на предположения за други хора..
3. Оценявайте това, което имате
Още: Не правете ТОВА, ако искате да върнете страстта във връзката си
Вместо да преследвате фантазии (които между другото може и да не ви изпълнят в реалния живот), спомнете си защо изобщо се срещате с вашия човек - и за какво точно сте благодарни във връзката си. Да имаш партньор, който готви, чисти, пазарува с теб и ти купува дизайнерски дрехи, може да звучи като мечта, но дали тези неща наистина са толкова необходими за щастлива и здравословна динамика? Това, че липсват в някои области, не означава, че като цяло не са чудесна партия за вас.
Когато прекалено много се впускате в сравняване на връзката си с другите, има вероятност да се фокусирате върху това, което нямате, затова е особено важно да се замислите дали да оценявате това, което имате. Освен по-очевидните практики за благодарност (като например да напишете списък с всички неща, които обичате в партньора си), напомнянето за най-добрите му качества може да бъде толкова просто, колкото да му правите комплименти или да прекарвате качествено време заедно.
Например може да си направите забележка и да кажете: „Харесва ми, че намери време да вечеряме тази вечер в любимия ни ресторант“ или „Никой друг не ме познава толкова добре, колкото теб, или не изслушва моите изказвания, без да ме съди“.
Друг начин да се упражнявате да оценявате това, което имате: Излезте навън с партньора си, независимо дали става дума за ново или вече познато място, и наистина забележете заобикалящата ви среда заедно и се наслаждавайте на нещата около вас. Това може не само да ви накара да излезете от главата си, но и да ви помогне да се свържете смислено с партньора си и да култивирате по-позитивна нагласа, когато става въпрос за живота и връзката ви.