Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си подсилим имунитета след прекаран грип?

27 ноември 2024, 19:00 часа

Много хора вярват, че нормализирането на температурата, спирането на кашлицата и хремата, подобряването на състоянието след грип – именно това е оздравяването. Но не е съвсем така. 

Д-р Кларис Безера разяснява подобни състояния. https://www.tuasaude.com/sintomas-de-imunidade-baixa/

Настъпил е само краят на острия период. След него идва период на възстановяване, който се характеризира с психологическо и физическо изтощение на организма, дехидратация и хиповитаминоза. Това състояние се обяснява с факта, че в борбата с вирусите тялото е пертърпяло значителни вреди: намаляване на имунитета, нарушаване на биохимичните реакции и нарушаване на функционалната активност на много органи и системи.

Още: Чеснов сироп бори настинките и грипа, ето как да го приготвите

След вирусно заболяване се формира астеничен синдром с характерни симптоми: умора, прекомерна раздразнителност, нарушение на съня, намалена памет и работоспособност.

Клинични прояви на постгрипна астения

Умора

Устойчив симптом, който се проявява по време на физическа и умствена дейност. За извършване на обичайната работа са необходими дълги почивки, но и тогава чувството на умора не изчезва съвсем. Пациентите с астения изпитват разсеяност, летаргия, трудно формулират мисли, паметта се влошава, вниманието намалява.

Още: Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба

Как да се възстановим бързо от грип?

За да се възстановите бързо от грип, първо трябва правилно да организирате режима на работа и почивка, сън и бодърстване, да осигурите балансирана диета, достатъчно време на чист въздух, както и психологически комфорт в семейството и на работното място.

Основни препоръки за възстановяване на организма след вирусна инфекция са следните:

  • Щадящ режим;
  • Подсилване на имунната система;
  • Правилно хранене;
  • Витаминна терапия.

Още: Ваксини срещу грип няма, били крайно недостатъчни

Лекарствена терапия, насочена към възстановяване на чревната микрофлора, поддържане на сърдечната дейност, нормализиране на функционирането на нервната система и лечение на алергии.

Масаж и физиотерапия.

Методи за физическа рехабилитация.

Психологическа рехабилитация

След боледуване организмът е изтощен и се нуждае от щадящ режим, затова се препоръчва постепенно да влезете в работен ритъм, като избягвате пренапрежение. Откажете се от прекалено активния начин на живот за известно време и повече си почивайте. Правете чести почивки в работата, въздържайте се от конфликтни ситуации и избягвайте общуването с хора, които ви се струват неприятни.

Рационално хранене

Тъй като по време на заболяването пациентът практически няма апетит и тялото получава малко хранителни вещества, първите дни трябва да се яде на малки порции, за да не се претоварва стомашно-чревния тракт. Менюто трябва да се състои главно от зърнени храни, пюрирани супи, варено месо, постна риба, ферментирали млечни продукти, пресни плодове и зеленчуци. Препоръчва се да се избягват мазни, пържени, брашно и сладки храни, тъй като тези храни са трудни за смилане и усвояване.

Оптимален воден режим

В допълнение към балансираната диета, по време на възстановителния период е необходимо да се проведе курс на детоксикация, за да се очисти тялото от отпадъчните продукти на вируси, мъртви левкоцити и разрушени епителни клетки, които, разлагайки се, продължават да тровят тяло.

Можете да се отървете от токсините с помощта на алкална минерална вода, билкови чайове, отвари от шипка, компоти от боровинки, касис и червени боровинки.

Средства за борба с ефектите от грипа

Арсеналът на народните лечители е натрупал много рецепти за борба с последиците от настинка и грип.

На първо място е, разбира се, медът. Ако не е налична алергия към мед и други пчелни продукти (пчелно млечице, прополис), се използва като имуностимулиращо средство.

За възстановяване на съня и облекчаване на емоционалния стрес се използват отвари и инфузии на базата на успокояващи лечебни билки: лайка, валериана, жълт кантарион, градински чай.

Естествените адаптогени ще помогнат за укрепване на имунната ви система: джинджифил, ехинацея, родиола, елефтерокок, китайски лимонник, корен от женшен. Те подобряват физическото и умственото представяне, увеличават клетъчната енергия, засилват издръжливостта и повдигат настроението.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до лекар-специалист!

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес