Дафиновият лист е много добре позната подправка, известна на хората по цял свят. Добавя се към много ястия, включително десерти, а заедно с това е един от най-застъпените широкоспектърни природни лекове за диабет, ставни заболявания, стомашни и кожни оплаквания. Растението може да се отглежда в домашни условия в саксия, но е доста придирчиво и изисква специални условия и грижи.
Почва и поливане
Дафиновият лист изисква почва, която е влажна и добре дренирана, но преполиването води до загниване на корените, затова поливането е нужно да бъде много добре премерено. Добавянето на пясък и ситни камъчета е добра идея, за да подпомогне дренирането. Компостът също се препоръчва, за да захрани почвата.
Още: Малко хора знаят как наистина се приготвя чаят от дафинов лист
Тези дръвчета, които се гледат в саксия, изискват повече вода от тези, които са в градината. През студените месеци нуждата от поливане намалява.
Саксията е добре да се постави в помещение на 22-26 градуса, с добра въздушна влажност. Добре е при нужда стъблото на се пръска с вода 4-5 пъти на ден в рамките на 2 седмици, особено в началото на засаждането.
Светлина
Взискателно растение като дафиновия лист може да се отглежда до северен прозорец, но при повече светлина расте по-буйно. Не понася температури под 5 градуса под нулата, затова през зимата е нужно да е вкъщи.
Още: Какви особености има в отглеждането на дафинов лист?
Размножаване
Лаврово дръвче може да се размножи със семена, но събирането им е проблематично. Затова резниците са по-добър вариант. Добре е да се изберат филизи с 3-4 листа. Най-добре се захващат в началото на пролетта. За вкореняване най-подходящи са саксии с диаметър 10-12 сантиметра, с рохкава и плодородна почва.
Засаждането се прави като се поставя филизът във вертикално състояние на дълбочина 3,5 сантиметра и се притиска почвата, за да се закрепи. Отгоре се слага слой пясък около 4 сантиметра.
Растеж на дафиновия лист
Още: Помага ли дафиновият лист за високо кръвно или не?
След около месец растението образува корени. Добре захванатото дръвче достига 10-12 сантиметра и тогава върхът му трябва да се прекърши. То се разклонява и образува красива картина. Преместването му в друга саксия трябва да става на 3-4 години, като всеки път тя трябва да е по-голяма с 3-4 сантиметра в диаметър.
Киселата почва е предпочитаната и затова се смесва с 10-15 грама гасена вар при пресаждане.
Резитба се прави в началото на лятото като в първите дни на юни се режат младите филизи.
Помага ли дафиновият лист за шипове, или е просто мит?