Пролетната лимонада от мед и глухарчета може да бъде не само много вкусна, но и доста полезна при кашлица или стомашни проблеми и такива с храносмилането.
Макар медът да няма нищо общо с истинския, той досущ прилича на него, заради лепкавата си консистенция и златистия цвят.
Започнете да събирате стеблата на глухарчето, защото те са много полезни
Как да направим лимонадата?
Медът от глухарчета далеч не е толкова полезен, колкото пчелния, основно заради високото си съдържание на захар, но и в него има много полезни вещества, съдържащи се в глухарчетата. Не само че е вкусен и сладък, но има и чуден аромат на пролетни цветя.
Смесете го с вода, добавете лимони и получавате чудно вкусна пролетна лимонада.
Но как да стигнем до меда?
Наберете много цветове от глухарчета, най-добре от по-чисто място, далеч от път, където не минават коли. Хубаво е да се берат в слънчев ден, около обяд, а след като са набрани ги разстелете някъде на по-широко в дома си и изчакайте, докато излязат насекомите, като после ги изчистите хубаво и ги измийте.
Сложете чистите цветове в тенджера, добавете лимон на парченца и залейте с вода - около литър и половина за 250-300 цвята. Варете за 15 минути, като след това сложите капак на тенджерата и оставите да престои до следващия ден.
След това прецедете в друга тенджера, като ги отцедите хубаво и добавете 1 кг захар, а после разбъркайте и оставете да заври отново. Трябва да изчакате захарта да се разтвори, като варите около час. Колкото по-дълго се вари, толкова по-гъст и тъмен ще стане медът, но ще е все така вкусен.
НЕПОДОЗИРАНИТЕ 7 лечебни ефекта на глухарчето
Ако не е станал чак толкова гъст, няма проблем - сипете го в бутилка и го използвайте така. Но ако е станал гъст като истински мед, го разлейте по буркани и затворете добре. Можете да го държите в хладилник до една година.