Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се справим със стресирано куче?

31 юли 2023, 10:44 часа

Стресираното куче е обект на редица здравословни проблеми. Но, въпреки лошата си репутация, стресът е допринесъл за оцеляването на видовете - понеже в рискови ситуации нашият организъм реагира с няколко неволни функции. Такъв е случаят с освобождаването на адреналин, което увеличава сърдечната и дихателната честота, хвърляйки организма в състояние на тревога. Взети заедно, тези реакции имат за цел да насърчат нападение или бягство – добър подход от страна на всеки, който е застрашен от силен хищник.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Проблем възниква, когато организмът установява, че е застрашен постоянно и през цялото време - дори в ежедневните ситуации и в спокойствието на дома. Това състояние се нарича хроничен стрес.

Симптоми на кучешки стрес

Организмът на стресиран бозайник има подобни функции на човешкия – в края на краищата нали и ние, хората сме бозайници? Затова симптомите на стрес също са много сходни.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Голямата разлика е, че хората имат по-добри начини за справяне със стреса от кучетата. А техните са доста ограничени, свеждайки се до следните.

  • Прекален лай.
  • Учестено дишане.
  • Необичайно поведение.
  • Облизване на лапите.
  • Падане на козина.
  • Липса на апетит.

Някои симптоми на стресирано куче, като прекомерният лай и необичайното поведение, влошават съвместното съществуване на домашния любимец със семейството. Но това е само една причина да се тревожите за кучешкия стрес. Той също е свързан с намаляване на имунитета и други сериозни проблеми като тахикардия (ускорено сърцебиене) и високо кръвно. Ето защо, ако имате куче, което е много стресирано, добре е да сте наясно с проблема!

Кое е най-опасното куче в света – не му попадайте в лапите

Стрес, скука или безпокойство?

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Говорейки за хора или кучета, обичайно е трите термина – стрес, скука и безпокойство, да се използват взаимозаменяемо, защото в повечето случаи тези картини всъщност са взаимосвързани. Най-общо казано, скуката може да се разбира като чувство на бездействие, което възниква, когато няма какво да се прави.

Въпреки това, ако скуката е много честа, при кучетата тя може да се развие в безпокойство и стрес. Тези състояния могат да бъдат объркани и едното да влоши другото, генерирайки импулсивно и стресиращо поведение.

Какви са причините за кучешкия стрес и какво да направите, за да успокоите домашния любимец?

Може да изглежда очевидно, но никога не пречи да си повтаряте: кучешките нужди не са същите като човешките. Например: за много хора нищо не е по-релаксиращо от това да прекарат целия ден у дома, гледайки сериали по телевизията.

Кои са най-умните кучета - познайте ги

Обаче, в случая с кучето липсата на насоченост какво да прави е една от най-честите причини да изпадне в стрес. Но какво трябва да прави, за да остане спокойно? Тайната да имате спокоен домашен любимец е да му предлагате дейности и да създавате рутина, която стимулира кучешките инстинкти и сетива.

Създайте рутина според начина си на живот и се придържайте към нея. Куче, което знае как ще протече денят му, обикновено е по-малко стресирано и тревожно.

Правете ежедневна разходка с домашния любимец; ако е възможно, повече от веднъж на ден. В допълнение към изразходването на енергия, разходките са важни за кучето с оглед социализацията и контактите с хора и други кучета, чувства за нови материи, миризми, шумове и т. н.

Обогатете средата на кучето с различни видове играчки. Обичайно е стопаните да предлагат само играчки за дъвчене, но това не помага много в случаи на стресирано куче. Необходимо е също така да се стимулират други естествени поведения, като търсене на храна. Играчки, които стимулират търсенето на храна, са чудесни за разсейване на четириногия ви приятел във ваше отсъствие.

Не забравяйте игрите! Взаимодействието със стопанина е от съществено значение за доброто настроение на домашния любимец. Затова, освен да предлагате играчки, опитайте се да развличате кучето, като хвърляте топки, играете на криеница и т. н.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес