Навън е страшно горещо в цяла България. А рязката смяна на топло със студено крие редица опасности за здравето на човек. Повечето хора се разхлаждат у дома или в офиса с климатик, който обикновено е настроен на доста по-ниски градуси, отколкото е температурата навън. Ниските градуси на климатика и пиенето на студена вода може да разхлаждат, но в същото време и доста натоварват организма.
Когато навън е горещо, за да предпазим организма си от прегряване, трябва да приемаме достатъчно течности, като се има предвид вода, но не прекалено студена. Газираните напитки и алкохолът са забранени, защото те повишават дехидратацията. Препоръчително е човек да бъде облечен с дрехи, които са по-широки и от естествени материи. Впитите дрехи могат да повишат телесната температура.
През най-горещите часове на деня възрастните и децата не бива да са навън. Същото се отнася и за хората с хронични болести. Останалите могат да излизат, но само при нужда и да бъдат внимателни.
Как да се справим с юлските горещи нощи?
Преценете дали наистина е необходимо да излизате навън, когато е много горещо. Най-много трябва да се замислят възрастните, малките деца и хората със сърдечно-съдови заболявания, както и тези с наднормено тегло. Те са предразположени към евентуални симптоми на топлинен или слънчев удар. Това състояние не е за пренебрегване, защото може да доведе до загуба на съзнание и човек да изпадне в кома или дори да се стигне до фатален край.
Кои хора са в най-голям риск от горещото време ?
- Трудноподвижни.
- Работещи или спортуващи на открито.
- Хора над 65-годишна възраст.
- Бременни или кърмещи жени.
- Прибрали се наскоро от място с по-хладен климат.
- Хора, страдащи от алкохолни или наркотични зависимости.
- Хора, болни от диабет, бъбречни и психични заболявания.
- Бебета и малки дечица.
- Хора с наднормено тегло.
Как да помогнете на другите ?
Когато навън температурата е екстремно висока, проверявайте и при нужда помогнете на хора, които могат да бъдат застрашени от жегата:
- Звънете по няколко пъти на ден на своите родители и приятели, които са застрашени от жегата.
- Подсещайте ги да пият достатъчно количество вода.
- Предложете помощ на роднини, приятели и съседи, които са в най-рисковата група на възрастни над 65-годишна възраст или имат хронични заболявания. Ако имате възможност им напазарувайте или им платете сметките, за да не се налага да излизат навън в жегите. Заведете ги на хладно място или ги поканете у дома, ако нямат климатик, с който да се разхлаждат.
- Ако забележите, че имат симптоми, които приличан на топлинен или слънчев удар, незабавно потърсете медицинска помощ.
Какво да правим при топлинен удар
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.