Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се справим с хора, които ни обиждат?

08 април 2024, 20:36 часа

Обидите независимо дали нанесени от познати, или от непознати, независимо дали безпочвени, нямащи нищо общо с реалността, или пък заслужени могат да нанесат дългосрочни негативни последствия на психиката и възприемането на собствената личност на неуверените в себе си, както и на страдащите от ниско самочувствие.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Най-уязвими в това отношение са децата и подрастващите, тъй като именно те често формират мнението за себе си въз основа на оценките, които получават от другите. Младите хора, които са обект на обиди и подигравки, най-често могат да изпаднат в депресия с непредвидими последствия, да се затворят в себе си или да проявят агресия, ако са обект на обиди.

Кои са най-странните обидни думи в българския език?

Обидите неминуемо оказват отрицателно въздействие дори на уверени личности, които са напълно наясно със себе си, постиженията, уменията си, собствената си значимост и не считат, че обидата се отнася за тях и отговаря на истината.

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

За жалост много хора си позволяват да обиждат околните и да дават оценки за тях, като сравнителната анонимност на социалните мрежи позволява това да се случва онлайн, без да се налага изричане на обидата очи в очи. Така непознати хора изграждат мнение един за друг въз основа на един-единствен коментар, пост, ситуация, като се стига до размяна на обиди, грубо отношение, нецензурни думи.

Ако този начин на общуване – чрез обиди – не отговаря на мирогледа ви, редно е да знаете как да се справим с хората, които ни обиждат – онлайн и офлайн, за да не се изкушим да отговорим първосигнално на обидата, както и да не позволим тази обида да ни повлияе отрицателно и да ни нарани.

27 обиди, замаскирани като комплименти

Как да се справим с хора, които ни обиждат?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Ако знаете как да се справите с нападките и обидите, отправени от околните, ще може да реагирате адекватно и по начин, за който няма да съжалявате. Първосигналната реакция да отговорите на обидата с обида не е нито правилна, нито ще ви донесе позитиви. Напротив – може да е много изтощаващо да обърнете подобно внимание на обиждащия и да отделите часове от времето и живота си, за да си разменяте обиди и да спорите.

Изтощаващо е и със сигурност няма да ви направи нито по-уверени в себе си, нито по-щастливи, нито ще ограничи отрицателното въздействие на обидите, отправени към вас. Ако не знаете как да се справим с хора, които ни обиждат така, че да извлечем позитиви за себе си и да не сме наранени или с понижено самочувствие, вижте нашите съвети:

  • Хората, които си служат с обиди, са насилници. Насилието не е задължително да е физическо. Комуникацията чрез обиди, потискането, манипулациите също са форма на насилие. Ако разпознавате обидите като форма на насилие, ще положите усилия да избягвате насилника, да игнорирате обидата и да се отдалечите от него незабавно.
  • Игнорирането е добро решение при обида от непознати, но ако шефът ви казва, че не сте кадърни за този проект, а приятелката ви, че изглеждате жалки, виждайки се с лицето Х, то бягството едва ли ще е решение на ситуацията. Когато обидата идва от познат и особено от човек, с когото ви свързват връзка, работа, приятелство, е по-добра идея да се поинтересувате защо се нанася тази обида, защо отсрещната страна мисли така за вас, какво да направите, за да промените това мислене, както и да признаете открито, че казаното ви обижда. Може да извлечете много позитиви от подобна реакция – в очите на шефа ще се представите като човек, който иска да работи върху себе си и да подобрява постиженията си така, че да получава похвали, а не обиди. В очите на приятелката ще покажете, че сте готови да я изслушате, че ѝ вярвате и уважавате мнението ѝ. Това ще заздрави връзките и ще бъде във ваша полза.
  • Дишайте бавно и издишайте бавно, броейки на ум, преди да отговорите каквото и да било на нанасящия обида. Може да не искате да отговорите, след като преброите до 10. Нарекли са ви тъп? Знаете, че не е така и няколкото магистратури, завършени с отличен, сочат, че „тъп“ е последното, което се отнася за вас. Просто подминете обидата.
  • Избягвайте да избухвате емоционално, вместо това си дайте достатъчно време, за да успокоите непосредствените си чувства. Винаги може да отговорите на обидилия ви по-късно. Обмислете, преди да изречете каквото и да е. Това показва класа и интелигентност, които обиждащият явно не притежава.
  • Проявете чувство за хумор, ако ситуацията и обидата го позволяват. Така ще си го „върнете“ на обиждащия, а не като на свой ред го обидите. Няма нищо по-влудяващо от човек, който се смее от сърце, след като му е нанесена обида. Това показва, че нито е съгласен с нея, нито я приема, нито го засяга. Обиждащият може да изпитва неистов яд от това. Така му се пада.
  • Проявете самокритика, ако обидата не е обида, а критика. Обмислете какво ви се казва. Ако е критика, постарайте се да няма повече поводи за такава чрез работа върху себе си. И не се сърдете, градивната критика често е ваш пръв приятел, а не враг.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес