Напоследък отвсякъде ни достига тревожна информация за постоянно влошаващото се състояние на въздуха. Смогът тероризира много градове, застрашавайки здравето на жителите им. Страната ни е сред най-замърсените в целия Европейски съюз - такава статистика вече не може да бъде пренебрегвана! Важно е да осъзнаем заплахите, които може да ни дебнат, и най-важното - да научим как можем да се предпазим от тях.
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години
Какво е смог?
Струва си да започнем с това какво точно е атмосферно явление, за което непрекъснато ни предупреждават медиите. Смогът се създава, когато въздухът се смесва с изгорелите газове и дима, чийто източник много често се намира в работата на битовите котелни помещения, които често изгарят нискокачествено гориво, а често и боклук. Нещо повече, това е неестествено явление и много токсично за околната среда . Настъпването му се засилва с неблагоприятния терен, като напр корито. Също така често се появява на гъсто застроени места.
Как влияе смогът на тялото ни?
Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?
Още: 9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
Очевидно е, че смогът има изключително вредно въздействие върху тялото ни. Струва си обаче да осъзнаем какви могат да бъдат неговите специфични ефекти. Смогът влияе на здравето ни постепенно, той се натрупва в тялото, като бавно го отрови с токсини. Той достига до белите дробове, бронхите, кръвта и накрая навлиза в мозъка. По този начин се увеличава рискът от респираторни и кръвоносни заболявания .
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мие ли се ориза за ризото или не?
Още: Кои съвети за избор на трапезна маса ще ни спестят много пари?
Как да се предпазите от смог?
Сега нека отговорим на най-важния въпрос - как можем да се предпазим от смог? Когато нивото на замърсителите във въздуха е особено високо, струва си да не излизате от къщата и да затваряте внимателно прозорците , за да не навлизат токсини. Особено се препоръчва в пиковите часове и през нощта по време на отоплителния сезон, когато техните емисии са най-високи.
За да предотвратите вредното въздействие на смога, трябва да се погрижите и за правилната диета . Той трябва да съдържа омега-3 киселини (съдържащи се, наред с другото, в риба, тиквени семки, ядки, бадеми, а също и в масло), както и витамини А, С и Е.
Още: Кои породи кучета се смятат за най-опасни?
Още: Какви са основните разлики в поведението между кучета и вълци?
Маските против смог също могат да ни предпазят от въздействието на токсините във въздуха . Все пак трябва да се помни, че те трябва да бъдат оборудвани с филтри от подходящия клас (N95, N99), които да предотвратяват проникването на микроскопичен прах, вреден за здравето. Пречиствателите на въздуха също могат да бъдат много ефективна защита срещу смог.