Топлите пролетни дни са чудесно време да излезете на разходка, да излезете извън града или да си направите пикник. Но времето сред природата може да бъде нарушено от досадните комари, мушици, кърлежи и други насекоми. Техните ухапвания причиняват не само сърбеж, но и много сериозни заболявания, така че е толкова важно да защитите себе си и близките си от тях на открито.
Как да се предпазим от комари на открито?
Фумигаторите са чудесни помощници в борбата с комарите в къщата, но няма къде да ги свържете на открито, а пространството е твърде голямо, за да се справи. Затова си струва да използвате специални репеленти. Повечето гелове, спрейове, кремове са базирани да ни защитават от комарите. Съвременните репеленти са безопасни за хората, но го правят почти невидим за насекомите.
Репелентът маскира телесната миризма, която привлича насекомите, правейки човека невидим за комарите и мушиците. Обикновено действието на репелентите е достатъчно за 3-4 часа, зависи от съдържанието на активното вещество.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Комарите мразят копър! Ето как да го използвате срещу тях
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Репелентите с концентрация до 7,5% са предназначени за страдащи от алергии, бебета до 2-3 години. Тези средства изобщо не са токсични, не предизвикват реакция, но продължават само час и половина.
По-концентрираните спрейове и кремове, издържат до два часа и са подходящи за деца над петгодишна възраст. Ако съдържанието на активното вещество е над 10%, то ще действа за 3-4 часа, но използването на такива репеленти не се препоръчва за малки деца, кърмещи и бременни жени и дори страдащи от алергии.
Ако предпочитате по-меки продукти, потърсете репеленти с активна съставка R3535. Те са по-малко ефективни, но и по-малко токсични. А за тези, които предпочитат нехимически методи за борба с насекомите, можете да намерите ултразвукови или ултравиолетови капани.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус