Има много обичайни заподозрени (и възможни решения), когато става въпрос за розови петна или не толкова фино зачервяване - от навици за живот до неща, които са изцяло извън вашия контрол.
Разбира се, посещението при дерматолог е най-разумният ход, ако постоянно се борите със зачервявания или други кожни проблеми. Въпреки това има някои добре познати причини за зачервяване на лицето, които могат да ви насочат в правилната посока - независимо дали това е аптеката или кабинетът на дерматолога. Такива са например:
1. Често излагане на слънце
Още: Защо капилярите по лицето се пукат и как да решим проблема?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Вероятно познавате зачервяването при неприятно слънчево изгаряне. Дори умереното излагане на слънце може да остави кожата ви с розов оттенък. Това е така, защото с течение на времето излагането на ултравиолетовите лъчи може да разруши колагена, еластина и други структури в тялото ни, които помагат за поддържането на кожата.
Как да го лекуваме: При по-сериозни изгаряния или мехури, можете да получите незабавно облекчение за раздразнената си кожа със студен компрес, хладен душ и/или овлажнители с успокояващи съставки като алое вера или каламин.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
2. Екстремни температурни промени
Внезапното преместване от хладния офис с климатик в горещия и влажен въздух навън или напускането на топлия дом, само за да бъдете застигнати от порив на студен зимен вятър, може да доведе до зачервяване на лицето ви.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: 10 мита за почистващите продукти за лице: На какво да вярваме и на какво да не вярваме
Накратко, кръвоносните ви съдове се адаптират към тези промени, като се разширяват (вазодилатация) или свиват (вазоконстрикция), за да регулират вътрешната температура на тялото ви и да предотвратят тежки ситуации като прегряване или измръзване.
Изследванията показват, че когато тялото внезапно се затопли, кръвоносните съдове на повърхността на кожата се разширяват, за да отделят част от тази топлина и да ви охладят, което може да доведе до зачервяване. Ако се случи обратното - преминаване от топла към хладна среда - кръвоносните съдове се свиват, за да намалят загубата на топлина.
Как да го лекуваме: Добрата новина е, че в тези случаи зачервяването ще изчезне по естествен път, докато тялото ви се адаптира към новата среда. Във връзка с това, въпреки че не можете да направите много за резките температурни промени, използването на хидратиращи овлажнители с противовъзпалителни съставки като ниацинамид или хиалуронова киселина може да помогне за минимизиране на огнените бузи през студените зимни месеци..
3. Определени храни и напитки, като алкохол или пикантни ястия
Още: Защо в Италия ползват зехтин вместо крем за лице?
Да, това, което слагате в устата си, всъщност може да повлияе на тена ви - поне временно. Например алкохолът (или по-точно химическото вещество, наречено ацеталдехид в него) също разширява кръвоносните съдове.
Както обяснихме по-горе, тази реакция на разширяване на кръвоносните съдове може да доведе до зачервяване на кожата, ето защо бузите ви може да се чувстват топли или да изглеждат зачервени, след като сте изпили няколко шота текила.
По подобен начин всичко пикантно, съдържащо капсаицин (съединение, което се съдържа в лютите чушки и лютите сосове), може не само да ви накара отчаяно да посегнете към чаша вода или мляко, но и да предизвика възпалителна реакция в кожата, която може да причини зачервяване и да допринесе за появата на розацея.
След като сте официално диагностицирани, дерматологът може да предложи и подкрепени от изследвания интервенции, като например азелаинова киселина с рецепта, локално противовъзпалително лечение, или доксициклин, перорално лекарство, което също може да намали възпалението.
4. Дразнене от активни съставки за грижа за кожата
Много от силните съставки могат да причинят зачервяване, тъй като нарушават влагозащитната бариера - защитния външен слой на кожата, който задържа хидратацията и не позволява на дразнещите алергени, вредните бактерии и замърсителите да проникнат в нея. След като тази бариера бъде нарушена, лицето ви може да стане по-податливо на изсушаване, чувствителност и дразнене от силни съставки като ретиноиди, бета-хидрокси киселини (BHA) или химически пилинг.
Как да го лекуваме: Ако забележите, че лицето ви се зачервява или усещате чувствителност след определени почистващи продукти или процедури за петна, най-добре ги заменете с нежни продукти, съдържащи успокояващи съставки, като ниацинамид и хиалуронова киселина, както и азелаинова киселина и алое вера.