Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се отървем от сколопендри и стоножки веднъж и завинаги?

15 септември 2023, 08:40 часа

За много хора първата среща със сколопендра предизвиква истински шок. На фона на това същество дори хлебарките започват да изглеждат не толкова неприятни.

Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 февруари /валутен калкулатор/

Характерни особености на сколопендрата

Сколопендрата спада към стоножките. Външно прилича на голям тъмнокафяв червей с много крака. В жилищата се срещат насекоми с дължина 10-15 см, но в тропическите страни можете да намерите и особено големи индивиди с дължина до 30 см. Пиковата активност на тези насекоми е нощем, а през деня се крият на тъмно. Но основната им характеристика е страстта към топли помещения с висока влажност. Честите места, където се натрупват сколопендрите и други видове стоножки, са: баня, тоалетна, кухня (особено зоната под мивката), мазета, тавански помещения.

Знаете ли колко крака има стоножката - отговорът не е 100?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 февруари /валутен калкулатор/

Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?

Опасна ли е сколопендрата?

Да се ​​отървем от сколопендра не е толкова лесно - плоската форма на тялото и издръжливата хитинова обвивка не позволяват да се ликвидира това насекомо с първия предмет, който ни попадне. Сколопендрите в никакъв случай не са безобидни - уплашеното насекомо отделя много токсична, пареща слуз от предните си крака.

Отровата помага на тези хищници да ловуват други насекоми, гущери и дори малки гризачи. Ухапването не представлява голяма заплаха за хората, но може да извади човек от обичайния ритъм на живот за няколко дни. Отровата повишава температурата до 39°C, а на мястото на навлизане в кожата се образува оток, придружен от силна болка и сърбеж.

Тези симптоми обикновено продължават 48 часа и след това изчезват. Но все пак е препоръчително да се прегледате на лекар, защото отделни хора трудно понасят отровата на сколопендрата. Впрочем, сколопендрите не са агресивни, така че няма да ужилят човек без причина. Но ако настъпите насекомо или го докоснете с ръка, то неволно ще освободи отрова. Препоръчително е да не ходите по пода боси, внимателно да проверявате дрехите, обувките и леглото преди лягане.

Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?

Още: Утре е Месни Заговезни - ето какво се прави

Няма смисъл да се опитвате да „удряте“ намерено насекомо на място. По-добре е внимателно да го поставите в някакъв съд с капак (за предпочитане с помощта на лъжичка, четка, винаги с ръкавици!) и след това да го изнесете колкото може най-далеч от къщата. Някои предпочитат да ги тровят със собствени ръце, като използват инсектициди. Това не е много ефективен метод: за да отровите сколопендра с токсичен спрей, ще трябва да я пръскате поне 10 минути. Какво да направите, за да попречите на сколопендрите да се завъдят в къщата?

Чистите, светли и сухи помещения са крайно непривлекателни за сколопендрите. Ето защо най-значимата мярка против тях е борбата с високата влажност на въздуха и влагата. Помещенията трябва да се проветряват редовно, а в банята и под мивката в кухнята не би трябвало да има застой на влага.

Опасно ли е ухапването от стоножка?

Сколопендрите често влизат през отворени врати и прозорци. Затова е препоръчително да затваряте входната врата поне през нощта и да инсталирате комарници на прозорците. Също е препоръчително да се сложат ситни решетки на вентилационните отвори и подходящи запушалки-тапи на дренажните отвори.

Домашната стоножка, за разлика от сколопендрата, е сравнително малка по размер - около 3-6 см дължина, пясъчносива или кафява на цвят и има ивици по тялото. Не представлява никаква опасност и донякъде даже е полезна, защото яде по-малки насекоми: бълхи, хлебарки, мравки, молци и др. Външният й вид обаче също е доста отблъскващ, макар да не може да се мери с този на сколопендрата.

За борба с нея важат същите условия. Избягвайте висока влажност в къщата - стоножките също обичат топлината и влагата. Запечатайте всички пукнатини в пода и прозорците. Лепкави капани могат да се поставят под мебели, особено в банята и кухнята. Всеки модерен инсектицид ще помогне напълно да унищожи стоножките.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес