Никъде няма измъкване от мръсния въздух - дори и в дома ви. Понякога това, което разваля живота ни, е извън контрол. В града има много стари сгради, заразени с мухъл и плесен. ВиК системата може да е стара, складовете да са прашни, а съседите да изхвърлят боклук под прозорците. Алергените също представляват опасност за здравето: амброзия, плесени и спори, прахови акари, които се чувстват комфортно в топли апартаменти.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Въздухът в апартамента наистина ли е по -лош, отколкото навън?
Вътрешният въздух е средно пет пъти по-мръсен и десет пъти по-токсичен от външния. Нещо повече, именно в помещенията повечето хора прекарват до 90% от времето си. .
Застоялият въздух съдържа голям брой микроорганизми - включително тези, които потенциално могат да навредят на човешкото здраве. Основният източник на микроби е самият човек.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Как да направим въздуха в апартамента си по-чист?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
В борбата за чист въздух е необходимо да се избират методи в зависимост от ситуацията и вида на замърсяването. Aко апартаментът vi се намира в близост до голяма магистрала или голяма фабрика, инсталирайте филтър на вентилационния вентил и не отваряйте прозорци за вентилация в стаята.
Боите, лаковете, лепилата често отделят бензол, толуен, ксилол и други летливи органични съединения. ПДЧ, някои видове пластмаса и пяна в производствения процес са наситени с канцерогенния формалдехид. В същото време няма еднозначно опасни и недвусмислено безопасни видове бои и лакове и лепило - това зависи от състава на конкретен продукт. Вредни вещества могат да присъстват, но в приемлива за хората концентрация и да не причиняват вреда, затова при избора трябва да обърнете внимание на международните екомаркировки.
В случай на замърсяване на въздуха, най-ефективно ще бъде използването на кварцови лампи (има малки домашни модели) и вентилация. Това е особено вярно, ако някой е бил болен в апартамента за дълго време. Ако въздухът е замърсен със спори на мухъл, е необходимо да се установи източникът му и преди всичко да се отървете от мухъл.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Редовно проветрявайте апартамента: въглеродният диоксид, отделен при издишване, е 1,5 пъти по -тежък от атмосферния въздух и се натрупва в непроветрено помещение. И се опитайте да прекарате възможно най-много време сред природата: именно екофлората създава най -благоприятната дишаща смес за хората, с която градската среда не може да се похвали.
В допълнение към пречистването, въздухът трябва да бъде наситен с влага: тогава вредните частици ще се утаят на пода, а не да се вдишват; Освен това нормалните нива на влага са полезни за дихателните пътища и състоянието на кожата. Най -технологичните помощници тук са ултразвукови овлажнители. Обикновено те са оборудвани с вграден хидростат и са в състояние автоматично да поддържат широк диапазон на влажност (20 до 90%). Когато купувате овлажнител от всякакъв тип, определено трябва да попитате за каква площ от стаята е предназначен.