Що се отнася до срока на годност, туршиите могат да бъдат разделени на две категории: консервирани туршии и туршии от хладилник.
Консервираните в буркани туршии, се правят чрез процес, който включва дезинфекция, правилно запечатване на бурканите или варенето им във вода. Топлинната обработка не само унищожава бактериите, но и ги кара да останат на рафта за дълго време.
Още: Диетолог разкрива: 7-те най-добри храни за успокояване на раздразнен стомах
Обикновените туршии, от друга страна, не се обработват топлинно и трябва да се съхраняват на студено. Могат да се правят с топла саламура (което удължава живота им) или със студена саламура. Туршията, приготвена за хладилника, издържа най-малко три до четири седмици в хладилника, след което качеството започва да намалява. Ще забележите, че саламурата преминава от бистра в мътна и зеленчуците започват да губят текстурата си.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Как да разберете, че туршиите са развалени
Независимо от вида на туршиите, има някои признаци, че са се развалили. Ако техният цвят и текстура са се променили значително от момента, в който сте ги купили за първи път, това може да е издайнически знак. Мухълът на повърхността или лошата миризма са други признаци, които ви подсказват, че киселите краставички трябва да се изхвърлят сега.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Много пъти, когато микроорганизмите растат, като част от процеса на ферментация те произвеждат газ въглероден диоксид и по този начин придават на саламурата газиран вкус или я правят мътна. Въпреки това, в някои случаи някои продукти са умишлено ферментирали, като например киселото зеле. Подутият капак също е признак за разваляне, което често показва, че туршиите не са били съхранявани при ниски температури. Това кара налягането в буркана да се повиши и капакът да се повдигне, като изглежда, че ще експлодира.
Кой е най-добрият начин да предотвратите развалянето на туршиите
Ако правите туршии, първата стъпка е да изберете рецепта със съотношение едно към едно вода към оцет, тъй като pH на оцета помага за предотвратяване на растежа на патогени. Експерти съветват оцетът да е с 5% киселинност.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Още: Това е най-добрият начин за приготвяне на леща: Вижте тайната на невероятния вкус
Следващата стъпка е да напълните бурканите до горе със саламура. Накисването на зеленчуци в саламура ги предпазва от мухъл и бактерии. Бурканите в хладилника трябва да се съхраняват при 4°C или по-ниска температура и трябва да се поддържат чисти и плътно затворени. И накрая, когато изваждате от буркана, най-добре е да използвате чисти съдове или измити ръце, за да избегнете всякакво замърсяване.