Ако имате нужда от ремонт с преустройство в жилището, тогава трябва да знаете къде в него има носещи и неносещи стени и кои от тях може да бъдат засегнати.
Например, пробиването на отвори за врати в носещи стени задължително трябва да се съгласува с надзорните органи. Рушенето на носеща стена или на част от такава е строго забранено, защото нарушава цялостната конструкция на сградата, може да разкъса електрически вериги и застрашава с напукване или даже срутване заради неправилни преразпределения на тежести.
В същото време демонтажът на вътрешни неносещи преградни стени не заплашва безопасността на сградата и на нейните обитатели и в повечето случаи може да се договори с жилищната инспекция чрез представяне на проста скица за преустройване.
Така може да се направят два основни извода:
- важно е да знаете как да разграничите носещата стена от неносещата;
- без да си изясните сами кои точно стени са носещи, категорично се препоръчва да не започвате преустройство, ако не желаете да застрашите сградата с повреди до степен на срутване.
5 идеи за най-уютната спалня: Пролетен ремонт на апартамента
Как да определим носещата стена в панелен апартамент?
Панелните сгради са най-често срещаният тип жилища в големите градове. Този тип многофамилни жилищни здания, за съжаление, не позволява да се реализират много планови решения. Повечето от стените на апартаментите в панелните сгради са именно носещи. По тази причина множество обстоятелства може да попречат да се правят отвори в тях.
И така, как да разберете кои стени в панелен апартамент са носещи ? Най-лесният начин е просто да премерите дебелината на стената. За неносещи, преградни стени, този параметър е обикновено между 80 и 100 mm. Дебелината обаче на носещите стени е между 140 и 200 mm.
В някои стари серии панелни жилища има носещи стени с дебелина 120 мм. Съответно, ако стената е дебела под 120 мм, по всяка вероятност е неносеща - но ако е повече, вероятно е носеща стена. Имайте предвид: във всички случаи е по-добре да потърсите мнението на инженерите от проектантската институция - автор на сградата. Само компетентното техническо заключение ще даде окончателен отговор относно преустройството на носещите стени.
6 практични съвета за спестяване на пари за ремонт на малък апартамент
Как да определим носеща стена в тухлена къща?
Повечето тухлени къщи са стари. И те, и новите са построени обикновено по индивидуални проекти. Стандартната дебелина на носещите тухлени стени може да бъде:
- 250 мм - това е стена от две тухли + шев между тях 10 мм.
- 380 мм - това е стена от три тухли + 2 шева по 10 мм всяка.
- 510 мм - това е стена от четири тухли + 3 шева по 10 мм всеки.
- 640 мм е стена от пет тухли + 4 шева по 10 мм всеки.
И така нататък. Но винаги трябва да имате предвид: в един строеж може да са използвани нестандартни материали или просто различни от обичайните.
Какви са носещи стени в монолитни сгради?
Как да разберем носещите стени в жилище, разположено в монолитна сграда? За монолитни сгради най-точният начин за конкретизиране на носеща стена е да имате на разположение архитектурния план. Поради разнообразието от индивидуални архитектурни решения е трудно да се определи без съответната документация дали някоя стена е носеща.
В монолитните сгради можете да срещнете и носещи стени, но и носещи колони с правоъгълно сечение, също и такива с кръгло сечение. Зданията с монолитен рамков скелет може пък изобщо да не разполагат с носещи стени.
Затова винаги, преди да започнете преустройствен ремонт, се допитвайте до общинските органи по архитектурния надзор в съответното населено място!