Какво казва психологията за това как да разберем, че един човек лъже? Отговорът не е толкова прост, понякога лъжецът може да обмисли всичко до най-малкия детайл. Той изработва фалшивата си версия толкова добре, че всичко казано изглежда изключително логично. В същото време може да не ви оставя усещането, че ви водят за носа и нещо не се казва докрай. Как да разберете, че човек лъже?
1. Несъответствие на емоциите и ситуацията
Например за ситуацията на пътя, заради която той всъщност закъснява. Човек съжалява, че закъснява, така че емоциите трябва да са подходящи. И ако той говори за това с радост, тогава емоциите му се разминават с това, за което говори.
Тук се появяват две опции. Той или лъже, или е под стрес, или дори не е съвсем здрав. В крайна сметка, когато говорим истината, емоцията се появява едновременно с речта.
Езикът на тялото му разкрива дали той те харесва
2. Чести паузи
За да повярвате на лъжеца, той трябва да контролира ситуацията и периодично да преценява дали му вярвате или не. Ето защо в речта му има много повече паузи, отколкото в обикновен разговор.
3. Стесняване на зениците
Когато човек си спомни нещо, когнитивното натоварване се увеличава и той започва да мига по-рядко, зениците се стесняват. Но ако човек измисли история, основана на лъжи, а не на спомени, тогава зеницата, напротив, се разширява и мигането се усилва.
4. Поглеждане наляво – надолу
Лъжецът най-често отклонява очите си наляво и гледа надолу. Това се дължи на активирането на определени области на мозъка, които са отговорни за фантазиите.
5. Използване на местоимението "ние"
Лъжците, често визирайки себе си, говорят надълго и нашироко. Нещо като "ние сме хора" или "ние сме мъже". Те рядко използват местоименията аз, мен.
Как да разберем какво ни казва езикът на тялото по време на разговор?
6. Активни жестове
Измамниците жестикулират по-често от другите, като по този начин отклоняват вниманието ви от техните лъжи. Но активните жестове могат да бъдат особеност на поведението на човек, както и сигнал, че е нервен или притеснен от нещо.
7. Неспокойна лява ръка
Ако подозирате, че събеседникът лъже, обърнете внимание на лявата страна на тялото му. Той е свързан с нашето емоционално полукълбо на мозъка. Какво става с лявата ръка? Когато мами, тя често не намира място за себе си, защото тази част от тялото отразява истинското настроение на събеседника.
8. Прекалена възбудимост
Често лъжците са агресивни и способни на емоционални атаки. Те не обичат да бъдат разобличавани.
"— Искаш да кажеш, че лъжа?!" Това е една от най-честите реакции на лъжеца. Освен това, за да създаде у вас чувство за вина, „обиденият“ лъжец може дори да плаче от въображаемо унижение. По правило това работи.