Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да премахнете възрастовите петна у дома, за да не съсипете кожата си?

27 октомври 2024, 12:00 часа

Една от стандартните задачи на есенната грижа за кожата е премахването на възрастовите петна, появили се след летния сезон. Пигментацията се образува в резултат на неправилно функциониране на меланоцитните клетки. Те произвеждат меланин, пигмент, който придава специфичния оттенък на кожата ни.

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Неравномерното производство води до натрупване на меланин в определени участъци от кожата и нейното потъмняване. Причините са различни – от стареенето на организма до хормоналните нарушения.

Но един от основните провокатори на старчески петна често е прекомерното излагане на слънчева светлина, когато работата на меланоцитите е нарушена заради излишък от ултравиолетова радиация. 

Още: Тези 4 съвета ще спасят всяка бяла дреха от петна

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

 

Кога е най-доброто време

Много хора вярват, че трябва да изсветлявате старчески петна само през есента или зимата, в условия на ниска слънчева активност. Това е вярно само отчасти. Проблемът може да се реши по всяко време на годината. Основното нещо е да изберете правилното решение. Наистина е по-добре да не използвате пилинги с киселини и други агресивни компоненти през лятото. 

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Кога точно се е появило петното няма значение, тъй като пигментът във всеки случай вече е успял да се открои.

Още: Как да премахнете мазните петна от дрехите

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

 

Домашни средства

За борба с пигментацията у дома са подходящи продукти с витамин С, ретинол или киселини - салицилова, AHA или BHA. Витамин С е мощен антиоксидант, подобрява цялостния тонус на кожата и изсветлява пигментираните зони. Ретинолът стимулира обновяването на клетките и повлиява ензима, участващ в процеса на производство на меланин. Може също така да действа директно върху самите меланоцити и да намали производството на пигмент.

 

Още: Как бързо и ефективно да премахнете миризмата на пот от връхните дрехи

Професионална грижа

За най-добър ефект, в допълнение към домашните грижи, трябва да използвате козметични процедури. Най-простият вариант е химически пилинг с киселини, които ексфолират горния слой пигментирани клетки. Важно е да се използват професионални формулировки с висока концентрация на активни вещества. В този случай опитен козметик трябва да извърши процедурата. Самолечението е по-вероятно да навреди на кожата, отколкото да подобри нейното състояние.

От техниките за инжектиране трябва да се подчертае мезотерапията със специални антипигментни лекарства. От апаратните - фототерапия. Излагането на светлинни лъчи унищожава излишния меланин, което води до постепенно изсветляване на кожата.

 

Възможно ли е да се отървете от тях завинаги?

Възможно е да се отървете от старческите петна, но друг е въпросът какви са шансовете те да се върнат. Ако кожата е склонна към пигментация, проблемът ще се върне, ако не в тази област, то в съседната област на кожата. Във всеки случай, трябва да разберете, че премахването на старчески петна е доста труден процес, който изисква усилия и време. Следователно най-доброто лечение тук ще бъде превенцията под формата на използване на продукти с SPF.

Трябва да се даде предпочитание на кремове без масла в състава. Такива продукти се отстраняват по-лесно, не изискват използването на хидрофилно масло и не провокират акне. През лятото нивото на защита трябва да бъде поне 50. През зимата можете да преминете към SPF 30, но само ако живеете в северните райони. Южняците изискват високо ниво на защита през цялата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес