Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да предпазите кучето си от ухапване от кърлеж

13 юли 2021, 11:55 часа

Много собственици на кучета не се замислят каква заплаха може да представлява кърлежът за домашния им любимец. Тези досадни насекоми се намират в големи количества в тревата през топлите месеци. Какви заболявания носят кърлежите и какво да правите, за да предотвратите заразяване на вашето куче от насекомото, споделят специалистите.

Кърлежите преминават през четири основни етапа в своето развитие. Окзва се, че само възрастните екземпляри са опасни за възрастни кучета, пише порталът Petguru. Може ясно да се различи глава, която се откроява ясно от корема и четири чифта крака. Ако паразитът вече е пил кръв, тогава външно ще изглежда като голяма тъмна бенка. В страната в последните години най-често се срещат два вида кърлежи - кучешки и тигови. Въпреки името, първият се придържа към много видове животни и хора.

В този случай опасността не е самият кърлеж, а главно по-малките паразити, които той пренася. За какъв паразит става въпрос и дали вашият домашен любимец изобщо е заразен, можете да разберете едва след като преминете тестове във ветеринарна клиника. В най-лошия случай, ще стане ясно дали е заразено, едва когато кучето започне да показва признаците на болестта.

За да предпазите кучето си от ухапване, домашният любимец трябва да бъде преглеждам щателно след всяка разходка, специално внимание трябва да се обърне на зоните, където има по-малко косми, или те не са толкова дълги. Тази рутина може да спаси живота на вашия домашен любимец, така че не я пренебрегвайте.

Как да премахнете кърлеж у дома

Ако нямате възможност да стигнете до клиниката възможно най-скоро, тогава можете да се опитате да реагирате сами у дома. За това могат да бъдат полезни пинсети, конец, медицинска спринцовка или специално устройство - туистър, който се продава във ветеринарни клиники специално за тези цели.

Когато премахвате кърлеж, не го мачкайте, не го хващайте за корема, а по-близо до главата. Премахнете паразита с ротационни движения, предварително подстрижете козиата на мястото на ухапването. След изваждането огледайте насекомото под лупа, за да се уверите, че краката или хоботът му не са останали върху кучето. В противен случай може да се получи възпаление. Третирайте ухапването с антисептик.

Добре е при първа възможност да посетите ветеринарен кабинет, за да прецени доктора дали всичко е преминало по план.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес