Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да плануваме по-добре времето си?

29 юни 2021, 16:45 часа

Едно от нещата, които никога, ама никога не ни стигат (освен парите) е и времето, което имаме. Все бързаме, все искаме да свършим един тон неща, но накрая не успяваме. И в това няма нищо лошо. Може да разделите своя ден по начин, който хем да ви позволи да изпълните голяма част от задачите ви, хем така да бъде организиран, че да не се пренатоварите излишно. За да го направите има някои лесни правила, които ще засегнем в тази статия. Следвайте ги и гарантирано ще можете да управлявате времето си по-добре: 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

1) Разделете задачите в деня си по важност 

Много хора си мислят, че всичко, което имат да правят е спешно. Истината е, че само малка част от нещата, които трябва да правят не са такива. Определете задължителните неща за деня, без които не можете - тренировка, ходене на работа, време за почивка, пазаруване, време за децата и семейството. Определете кои от тях са циклични и могат да бъдат планувани - работното време и обедната почивка, кои дни от седмицата ще ходите на тренировка и кога, кога ще пазарувате. Така ще може да видите в кои дни/часове имате по-голяма натовреност и в кои - свободно време. 

2) Оптимизирайте нещата 

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Комбинирайте задачите си по начини, които ви позволяват да ги вършите заедно. Например, трябва да отидете на пазар до някоя голяма верига, но в същото време трябва да купите лекарства за ваш болен роднина. Изберете място, на което двете неща са близки едни до други и може да ги свършите без да губите време е обикаляне. Ако трябва да ходите някъде, където се очаква да чакате, то опитайте да запазите час (профилактичен преглед при лекар) или отидете във време, в което знаете, че е по-малко натоварено (институции). Важно е също така да видите дали няма по-лесен начин за някои от задачите ви. Например, вместо да ходите да плащате сметките си на гише, опитайте да го направите онлайн. Така ще спестите време, в което може да си сготвите храна. 

3) Приемете, че плановете се променят 

Колкото и да планувате нещата, понякога животът просто ни се смее в лицето и става нещо неочаквано - може да спукате гума, детето да се разболее, да не се чувствате добре или нещо друго, което не се вписва във вашия график. Приемете тези моменти с усмивка и доза търпение. Така най-добре бихте реагирали на ситуацията, която се е появила изневиделица. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес