Климатикът бива често наричан „термопомпа“, а неговата относителна хладилна ефективност е около 250%. Тоест, за 1 kW консумирана електроенергия може да „изпомпва“ 2,5 kW топлинна енергия. Но има и по-икономични климатици.
Как да намалим разходите на ток?
Въздухът
На първо място трябва да обърнете внимание на затоплянето на въздуха през отворени врати, вентилационни отвори и пукнатини. Вратите и прозорците трябва да бъдат затворени, а пукнатините запушени, доколкото е възможно.
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Прозорците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Второто нещо, на което трябва да обърнете внимание, са самите прозорци. Модерните прозорци с двоен стъклопакет задържат не само топлината, но и „студа“. Всъщност те ограничават топлинния поток както от стаята навън, така и отвън към стаята. Смяната на дограмата ще се изплати не само поради задържането на топлината в стаята през зимата, но и на „хладината“ през лятото.
През лятото климатикът трябва да бъде около тези градуси!
Слънчева светлина
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Количеството топлина от слънцето е доста сериозно, за умерения климат то е със следните усреднени показатели:
- 81 Вт/кв. м за прозорци със северно изложение;
-395 Вт/кв. м, ако прозорците са със западно изложение.
Тоест, че при средна площ на прозореца от 2,2 / кв.м. половината от мощността на климатик средна категория ще бъде изразходвана за компенсиране на топлината, излъчвана от прозорец, който фактически действа като радиатор. Затова не забравяйте да закриете прозорците с плътни завеси и щори – и не отвътре, а от външната страна, за да избегнете нагряването на стъклото. Още по-добре е със светлоотразително фолио, подобно на използваното от автомобилистите.
Изкуствено осветление
Осветлението в жилището също е източник на топлина. Реалната светлинна ефективност на различните видове осветителни тела е следната (останалите проценти са излъчвана топлина):
- лампи с нажежаема жичка – 5%;
- флуоресцентни „енергоспестяващи" лампи – 15%;
- светодиоди LED - над от 50 %.
Така става ясно, че обикновената 100-ватова крушка произвежда 95 Вт топлина.
Затова, когато изчислявате възвръщаемостта на енергоспестяващото осветление, можете да включите и икономиите на енергия от климатика за охлаждане.
Знаете ли на колко градуса трябва да е климатикът за оптимална работа през лятото
Избор на правилната температура на охлаждане
Оптималната температура за хората се счита, че е 23 градуса по Целзий. Разбира се, тази цифра може да варира за всеки човек поотделно, но като цяло е приемлива.
В допълнение към спестяването на пари, изборът на правилната температура ви позволява да избегнете настинки. По-добре нагласете температурата на климатика на 21-24 градуса, вместо да бъде на 16-18 и постоянно да го включвате и изключвате.
Също така в много съвременни климатици се появи функция „умно око“ със сензор за движение. Ако в стаята няма никой, сензорът автоматично увеличава температурата и отново я понижава до зададената, когато човек се появява в стаята.
Техническо състояние на климатика
Ефективността на един климатик много зависи от техническото му състояние и понякога може да падне почти до нула, ако е замърсен. Ако филтрите, вентилаторът и топлообменниците на външните и вътрешните модули на сплит-системата са замърсени, тогава ефективността на климатика намалява. При това, ако замърсяването е много силно, това се усеща - климатикът „духа“ топъл въздух и, за да го охлади, коварно засилва електромера. Основната препоръка в този случай е по-честото почистване на филтрите.
Филтрите трябва да се мият под течаща, но не топла вода. Ако е необходимо, можете да използвате неутрални препарати, например, такива за миене на съдове.
Топлоизолацията на тръбите
Външните и вътрешните блокове на сплит-системата са свързани с тръби, през които циркулира фреон. Температурата му е много по-ниска от околната, той се затопля и поради това също причинява загуби. И колкото по-дълъг е неговият маршрут, толкова по-големи са загубите. Напълно е възможно топлоизолацията на тръбите да не бъде изцяло положена по време на монтажа - затова е необходимо да следите всичко, свързано с климатика.